Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nie tylko pryszczyca atakuje Koreę

Autor:

Dodano:

Korea Południowa oprócz walki z pryszczycą, zmaga się również z szerzącym się wirusem ptasiej grypy H5N1. 31 grudnia władze weterynaryjne potwierdziły wystąpienie ognisk ptasiej grypy na fermach drobiu.

Wirus H5N1 został początkowo wykryty u kaczek w południowej prowincji Chungcheong oraz wśród kurcząt w północnej prowincji Jeolla. Wykrycie wirusa pociągnęło decyzje władz o wybrakowaniu już prawie 30 tys. sztuk drobiu. Nie odnotowano, jak dotąd, przypadków zachorowań u ludzi.

Szczep H5N1 jest obecnie najgroźniejszym szczepem wirusa ptasiej grypy, a wyodrębnił się z innych, na skutek nienaturalnego zagęszczenia i złych warunków sanitarnych na dużych fermach drobiu.

Stopień zagrożenia ptasią grypą został zwiększony, podczas gdy stan zagrożenia pryszczycą nadal pozostaje na najwyższym poziomie. Z powodu epidemii pryszczycy zamknięto bazary i inne miejsca, gdzie sprzedawano zwierzęta oraz mięso, co spowodowało wzrost cen hurtowych wołowiny i wieprzowiny i prawdopodobnie wpłynie na zwiększenie importu mięsa ze Stanów Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii.
×