Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

PZPK: Ceny kukurydzy będą utrzymywać się na dotychczasowym poziomie

Autor:

Dodano:

Ceny ziarna kukurydzy kształtują się obecnie na poziomie odzwierciedlającym koszty produkcji ponoszone przez rolników. Obecnie tona ziarna kosztuje ok. 900 zł.

Zdaniem Polskiego Związku Producentów Kukurydzy można przewidywać, że ceny te będą z niewielkimi wahaniami utrzymywać się na dotychczasowym poziomie do następnych zbiorów.

Jak informuje nas Eugeniusz Piątek, dyrektor biura PZPK, w tym nowym roku można prognozować wzrost powierzchni zasiewu kukurydzy o około 10 proc. i to z kilku powodów. - Po pierwsze jest to dobra cena skupu ziarna kukurydzy ze zbiorów 2010 r., wzrost spożycia mięsa drobiowego, a także wprawdzie wolno, ale stale wzrastające zapotrzebowanie na kiszonkę z kukurydzy do produkcji biogazu w kraju i u naszych zachodnich sąsiadów - mówi Piątek.

Kolejnym czynnikiem jest zwiększająca się ilość obór, w których podstawę w żywieniu stanowi kiszonka z kukurydzy. Nie bez znaczenia jest też zwiększone ryzyko w uprawie zbóż jarych (wiosenne susze), które powodują spadek plonów poniżej progu opłacalności, a także fakt, że kukurydza jest dla pszenicy lepszym przedplonem aniżeli zboża jare.

×