Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Mechaniczna siekiera

Autor:

Dodano:

Specjalne urządzenia pomogą szybko pozyskać odpowiedni materiał opałowy, a także pomóc zasilić domowy budżet, jeśli zechcemy wykorzystać je usługowo.

Aby przyspieszyć proces suszenia drewna, należy je podzielić na mniejsze części, przez co zwiększa się powierzchnia odparowywania wody. Łupanie drewna polega na dzieleniu go równolegle do przebiegu włókien przez wbijanie siekier lub klinów w płaszczyznę boczną. Można do tego użyć siekiery, lub… łuparki i wielokrotnie zwiększyć wydajność pracy.

Popularne hydrauliczne

Łuparki są maszynami przeznaczonymi do dzielenia drewna wzdłuż włókien za pomocą elementu roboczego w formie klina, stożka lub narzędzia złożonego. Element roboczy może wykonywać ruch posuwisto-zwrotny w płaszczyźnie poziomej lub pionowej. W zależności od stopnia mobilności wyróżnia się łuparki stacjonarne, przewoźne i przenośne. Źródłem napędu może być silnik elektryczny lub spalinowy, na przykład ciągnika rolniczego.

Na rynku występuje wiele typów łuparek, jednak największym zainteresowaniem cieszą się łuparki hydrauliczne. Są one uważane za najbardziej ekonomiczne. Dodatkowym ich atutem jest duży stopień bezpieczeństwa podczas pracy. W tego typu urządzeniach drewno jest łupane za pomocą siłownika hydraulicznego, który, działając siłą nacisku, nabija je na klin. Siła nacisku waha się najczęściej w zakresie 5–8 ton, co w zupełności wystarcza. W układzie pracuje pompa hydrauliczna wytwarzająca odpowiednie ciśnienie robocze. Z reguły jest ona napędzana silnikiem elektrycznym. Chcąc pracować z dala od domu lub źródła prądu, można zdecydować się na napęd z silnika spalinowego lub z WOM ciągnika.

Elementy łuparki

Wybór pompy jest równie istotny jak rodzaju napędu. W parze z pompą pracuje siłownik. Średnica tłoka musi być taka, by przy nominalnym ciśnieniu pracy pompy siłownik dał nam nacisk co najmniej 5 ton. Rozdzielacz hydrauliczny łuparki steruje tylko siłownikiem jednym (w zależności od typu). Powinien on w pozycji „0” przepuszczać olej do zbiornika, co powoduje, że w całym układzie nie występuje wysokie ciśnienie. Takie rozwiązanie daje oszczędności w poborze mocy, gdyż silnik nie jest wtedy obciążony. Praca całego układu nastąpi dopiero wtedy, gdy rozdzielacz załączymy w pozycje „1”- praca lub „2”- powrót.

Wśród pozostałych elementów łuparki można znaleźć m.in.: przewody hydrauliczne, zbiornik na olej, filtr oleju, sprzęgło do połączenia silnika z pompą, elementy ramy, klin łupiący, mocowania siłownika, koła jezdne oraz włącznik silnika elektrycznego.

Dla każdego

Obok podziału w zależności od płaszczyzny pracy (pionowe i poziome), łuparki można podzielić także na amatorskie i profesjonalne. Do pierwszej grupy można zaliczyć urządzenia z napędem elektrycznym z sieci 230 V, do łupania niewielkich ilości drewna tj. od kilku do kilkunastu metrów sześciennych na sezon. Siła nacisku klina w takich urządzenia waha się w zakresie 4-6 ton.

Przykładem profesjonalnej łuparki poziomej jest maszyna typu SplitMaster 9t. Jest ona przeznaczona do łupania drewna o długości do 50 cm i średnicy do 50 cm. Posiada dwie prędkości pracy i dwie różne siły nacisku, a wysokość klina jest w łatwy sposób regulowana dźwignią – w zależności od średnicy drewna. Transport jej ułatwiają dwa koła o średnicy 250 mm. Może ona być wyposażona dodatkowo w klin 3- lub 6-częściowy, w trzypunktowy układ zawieszenia na ciągniku oraz stół na rozłupane drewno. Łuparką można rozbijać walce o długości do 1 m. Regulacja siły nacisku i prędkości pracy następuje automatycznie, w zależności od oporu stawianego przez drewno.

Dwa w jednym

Coraz częściej mają zastosowanie także profesjonalne przerzynarko-łuparki. Służą one do przygotowania drewna opałowego w dużych ilościach. Urządzenia takie łączą w jednym cyklu roboczym cięcie drewna za pomocą piły (łańcuchowej lub tarczowej) wraz z jego łupaniem, często również z przeniesieniem łupek na pryzmę za pomocą taśmociągu transportowego.

Przykładem takiego rozwiązania może być KSA 370 EZ oferowana przez firmę BL-System z Nowego Sącza. Rozwiązanie cięcia za pomocą piły łańcuchowej pozwala na przecięcie kłody do 47 cm średnicy. Maszynę wyposażono dodatkowo w dwumetrowej długości automatyczny stół doprowadzający kłody do agregatu piły. W KSA 370 Z pracują dwie niezależne pompy hydrauliczne dla 2 niezależnych obiegów po jednym dla cylindra łuparki oraz piły i podajnika hydraulicznego. Wszystkie czynności obsługowe dostępne są za pomocą wielofunkcyjnego drążka sterowniczego.

Z kolei Posch Spaltfix 350-12 t, oferowany przez firmę Jan Kłoda Maszyny Leśne, przerzyna drewno o średnicy do 35 cm i łupie z naciskiem 12 ton, na 2, 4, 6 lub 8 części. Przenośnik taśmowy podaje drewno do piły widiowej o średnicy 900 mm. Po przecięciu drewno spada do komory łupania, a dalej po rozłupaniu za pomocą przenośnika taśmowego składanego 4 m (opcja) zostaje podane na środek transportu lub zbiornika systemu pakowania PackFix 1.0.

Zanim zaczniesz

Przed rozpoczęciem pracy łuparką należy upewnić się, że stoi ona na stabilnym podłożu w bezpiecznej pozycji. Następnie należy sprawdzić poziom oleju, a przed użyciem maszyny, szczególnie podczas pracy w niskich temperaturach, powinno się umożliwić pracę przez około 5 minut tak, aby nastąpiło rozgrzanie oleju.

×