Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Dalszy wzrost cen zbóż. Rolnicy nie sprzedają ziarna

Autor:

Dodano:

Główną przyczyną zwyżki cen jest utrzymująca się niska rynkowa podaż ziarna. Rolnicy nie kwapią się bowiem ze sprzedażą zbóż - trwające obecnie wypłaty środków w ramach płatności bezpośrednich za 2010 rok, bardzo wysokie ceny ziarna na giełdach europejskich oraz duże zapotrzebowanie na ziarno powodują, iż nie odczuwają oni presji na sprzedaż zmagazynowanego ziarna, czekając na jeszcze wyższe ceny. W chwili obecnej znacznie łatwiej kupić ziarno od firm handlowych.

Pojawiają się jednak sygnały, iż handel zbożem może nieco przybrać na sile w drugiej połowie stycznia, przy założeniu sprzyjających warunków pogodowych. Niektórzy rolnicy mogą bowiem zdecydować się na sprzedaż części zmagazynowanego ziarna po niewątpliwie bardzo atrakcyjnych cenach.

Obecnie, w zależności od regionu kraju, realne ceny płacone za pszenicę paszową kształtują się w przedziale 850-920 PLN/t wobec 820-870 PLN/t przed tygodniem. Realne ceny pszenżyta kształtują się od 750 PLN/t do 800 PLN/t, a żyta paszowego - 740-770 PLN/t. Ceny jęczmienia obecnie wynoszą 730-780 PLN/t. Z kolei, ceny skupu ziarna kukurydzy wynoszą 850-900 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego).

Bardzo wysokie są także ceny pszenicy konsumpcyjnej, które w zależności od regionu kraju,  parametrów jakościowych ziarna kształtują w się obecnie na poziomie 920-980 PLN/t.

Coraz częściej pojawiają się jednak oferty sprzedaży wysokojakościowej pszenicy po 1000 PLN/t. Ceny żyta konsumpcyjnego kształtują się na poziomie 780-800 PLN/t. Na rynku od dłuższego czasu brakuje ziarna konsumpcyjnego o wysokich parametrach jakościowych.
×