Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Caryx w rzepaku

Autor:

Dodano:

Firma BASF wprowadziła na rynek nowy fungicyd rzepakowy - Caryx 240 SL. Jego formulacja została specjalnie przygotowana dla rzepaku.

Caryx 240 SL to środek z grupy regulatorów wzrostu i rozwoju roślin, a także jednocześnie z grupy preparatów grzybobójczych w formie koncentratu rozpuszczalnego w wodzie o działaniu systemicznym. Środek zawiera dwie substancje czynne: chlorek mepikwatu i metkonazol.

Caryx stosuje się w dwóch terminach: jesiennym i wiosennym. Jesienią zwalcza się suchą zgniliznę kapustnych, czerń krzyżowych w dawce 1 l/ha w fazie 4-6 liści rzepaku (BBCH 14-16). Zabieg wykonany w tym terminie wpływa na zmianę pokroju roślin, pobudzenie systemu korzeniowego, wytworzenie zwartej rozety liści oraz zahamowanie wzrostu łodygi. W efekcie poprawia to zimotrwałość roślin i zwiększa plon nasion.

Wiosną preparat opryskuje się na początku fazy wydłużania się pędu głównego rzepaku (BBCH 32-35). Dawka zalecana to 1-1,4 l/ha. Jej wysokość należy dostosować do stopnia nasilenia chorób w danym regionie, a także wrażliwości na choroby uprawianej odmiany. Preparat działa przeciwko suchej zgniliźnie kapustnych, czerni krzyżowych i szarej pleśni.

×