Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Sytuacja na rynku prosiąt

Autor:

Dodano:

Niepewna sytuacja na rynku mięsa, utrzymujące się wysokie ceny zbóż, a także nadwyżka mięsa wieprzowego na rynku niemieckim związana z tzw. aferą dioksynową, spowodowały spadek opłacalności chowu trzody chlewnej. Przekłada się to również na ceny prosiąt.

Jak podaje Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w pierwszym tygodniu stycznia notowania na rynku były optymistyczne: rolnicy otrzymywali za prosięta na targowiskach średnio 84 zł/szt,  tj. 6,1 proc. więcej niż w ostatnim tygodniu ubiegłego roku. Jednak była to cena o 45 proc. niższa niż przed rokiem. Ta zmiana cen obrazuje, jak bardzo zmieniły się koszty produkcji trzody, co przekłada się na niskie zyski dla rolników. Po tym nieznacznym wzroście na początku roku, ceny prosiąt od początku roku znowu zaczęły spadać.
 
W większości województw w połowie miesiąca (dane z 16.01.2011r.) zanotowano spadek średniej ceny prosiąt, tylko dwa województwa, łódzkie i opolskie, zanotowały nieznaczny wzrost średniej ceny prosiąt o ok. 2 proc. Minimalna cena w skali kraju, jaką otrzymywali rolnicy za swoje zwierzęta, wynosiła 50 zł/szt. tj. była 9,1proc. niższa niż tydzień wcześniej, z kolei maksymalna to 125 zł/szt. również mniej o 16,7 proc. w porównaniu do  danych z początku stycznia. Zarówno ceny minimalna jak i maksymalna, jakie można było otrzymać za prosięta, ciągle wykazują tendencję spadkową.
×