Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Afrykański pomór świń - regularnie na terenie Rosji

Autor:

Dodano:

Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) podała kolejne informacje na temat wystąpienia afrykańskiego pomoru świń na terenie Rosji, gdzie od początku roku zanotowano już cztery przypadki tej choroby.


Poprzednio informowaliśmy o ogniskach choroby, które znajdowały się w obwodzie rostowskim (graniczącym z Ukrainą), a także w obwodzie kalingradzkim (blisko granicy z UE). Ostatnie doniesienia OIE wskazują na wystąpienie choroby w obwodzie wołgogradzkim. W sumie od początku roku padło 41 sztuk zwierząt a 19 zostało zlikwidowanych.

Choroby zakaźne, do których należy afrykański pomór świń, stanowią duże zagrożenie dla chowu i hodowli zwierząt, a także bezpieczeństwa ludzi. Nie podlegają leczeniu, są zwalczane z urzędu. Afrykański pomór świń jest chorobą wirusową. Głównym źródłem choroby początkowo były dzikie świnie afrykańskie, jednak od czasu przenoszenia się choroby na gospodarstwa rolnicze zagrożenie stanowią chore lub ozdrowiałe z choroby świnie.

Pierwotnie choroba występowała w Afryce i w Ameryce Południowej. Mimo tego, że choroba nie pojawiła się w Polsce, to regularnie jej przypadki są odnotowywane w południowo-zachodniej Rosji, w bliskim sąsiedztwie z Ukrainą.

W kraju każdy producent trzody chlewnej, który zaobserwuje u swoich zwierząt podejrzenie choroby, jest zobowiązany do powiadomienia organu Inspekcji Weterynaryjnej, najbliższego lekarza weterynarii lub wójta/burmistrza. Państwo, na terenie którego wystąpi pierwsze ognisko choroby, jest zobowiązane poinformować OIE.
×