Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Skażone mięso w Chinach

Autor:

Dodano:

W Chinach wystąpiły zachorowania konsumentów po spożyciu wieprzowiny. Niektóre przypadki skończyły się hospitalizacją.

Osoby, które znalazły się w szpitalu uskarżały się na bóle brzucha i kołatanie serca.  Objawy są powiązane z lekiem Clenbuterol, rozszerzającym oskrzela, dawniej stosowany u ludzi w leczeniu astmy oskrzelowej. Lek nie jest stosowany  w Polsce i w USA. Kraje europejskie również wycofały go z użytku od 1988 r.

Clenbuterol jest znany na czarnym rynku jako tzw. „chude mięso w proszku”,  jest dopuszczony w niewielkiej ilości w Chinach do tuczu świń i drobiu.  Jednak  chińskie władze nie regulują dokładnie ilości, w jakiej lek może występować w paszy. W tej gestii zostawia wolną rękę hodowcom.  Zdarza się, że przetwórcy mięsa narzucają hodowcom stosowanie tego leku w tuczu w celu zwiększenia zysku. Producenci, będąc pod presją, ulegają tym naciskom. Przy zastosowaniu w tuczu, zwierzęta osiągają  większe przyrosty, mięso jest chudsze, w dodatku podczas przechowywania wolniej się psuje.

Zanieczyszczenie mięsa wieprzowego jest jednym z głównych problemów rynku mięsnego w Chinach. W 2006 roku w Szanghaju po spożyciu wieprzowiny skażonej tym lekiem zatruło się 330 osób. Clenbuterol jest jednym ze środków, który najbardziej zagraża utrzymaniu bezpieczeństwa żywności w Chinach.
×