Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Dezynfekcja na sucho

Autor:

Dodano:

Okres zimowy sprzyja wzrostowi wilgoci w chlewni, która powoduje wzrost stężenia amoniaku, straty temperatury w utrzymaniu zwierząt na ściółce. Większa wilgotność w pomieszczeniach powoduje również szybsze namnażanie się drobnoustrojów chorobotwórczych i grzybów. W zniwelowaniu tych niekorzystnych warunków może pomóc stosowanie dezynfekcji na sucho.

Na rynku są dostępne preparaty w formie proszku lub mikrogranulatu. Można je stosować w obecności zwierząt i nie są dla nich szkodliwe. Jeden z takich preparatów został przedstawiony na Międzynarodowych Targach Fermy i Drobiu w Poznaniu.  Firma AGRISAN wystawiła  jako nowość preparat  Agrivet.  

Środek wiąże amoniak, przez co poprawia mikroklimat w chlewni. Dzięki niższemu stężeniu amoniaku świnie rzadziej zapadają na choroby dróg oddechowych. Amoniak powoduje również podrażnienie skóry oraz osłabia strukturę racic. Dzięki zmniejszeniu jego stężenia możemy ograniczyć stres u zwierząt oraz poprawić wyniki produkcyjne trzody.

Stosowanie preparatów  do dezynfekcji poprawia również warunki chowu i ogólny dobrostan zwierząt. Pomaga osuszyć posadzkę, ściółkę a także powietrze w chlewni.

Preparat nanosi się  na dezynfekowaną powierzchnię lub ściółkę 1-2 razy w tygodniu przez równomierne posypywanie lub rozpylanie. Optymalna dawka to 50–100 g/1mkw. Przed wprowadzeniem nowej grupy zwierząt zaleca się stosowanie podwójnej dawki. Koszt jednego kilograma preparatu to 2 zł 80 gr.

×