Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Kto zarabia na zbożu?

Autor:

Dodano:

Mówi się, że ziarna zbóż nie ma. Lekka przesada. Kiedy, jeśli nie teraz można na nim zarobić. Komisja Europejska wydała pozwolenia na wywóz 16 mln ton ziarna. Już ponad 12 mln ton pszenicy wywieziono z Europy w tym sezonie. Kto jest największym eksporterem zbóż? Francja. Francuscy rolnicy zacierają ręce i liczą pieniądze. A Komisja Europejska ma w magazynach interwencyjnych tylko jęczmień. Sprzedaje go na rynek wewnętrzny Wspólnoty po ok. 170 €/t. Resztówek pszenicy pozbywa się z magazynów interwencyjnych w Czechach. Ziarno poszło po 222 €/t.

Przełom roku i I tydzień stycznia to dalszy wzrost cen zbóż na giełdach europejskich.

Na paryskiej giełdzie MATIF która koncentruje obrót pszenicą konsumpcyjną na naszym kontynencie, tendencja wzrostowa cen została utrzymana. Osiągnęła przy tym kolejny rekord sezonu. W kontraktach najbliższych (styczeń 2011) nabywcy płacili po 257,8 € za tonę tego zboża. To historyczny moment, bowiem w przeliczeniu na polską walutę, wartość tony ziarna pszenicy przekroczyła kwotę 1000 PLN. Dokładnie było to 1007,7 zł. Na przestrzeni tygodnia cena podniosła się o 4,2 proc.

Z kolei na giełdzie LIFFE w Londynie która handluje pszenicą paszową, cena tego zboża w kontraktach natychmiastowych (styczeń 2010) doszła do 196,8 ₤/t czyli po przeliczeniu 904 zł/t. Oznacza to niewielki jej wzrost w skali tygodnia wynoszący 0,3 proc.
Wysokim cenom na zachodzie dorównują te na wschodzie. W Budapeszcie w I tygodniu stycznia pszenicę konsumpcyjną sprzedawano po 926 zł za tonę. Natomiast Ukraina sprzedawała to zboże po 810 zł, ale jest to wartość uśredniona z transakcji o różnym terminie realizacji i dotyczy ziarna o przeciętnych walorach użytkowych - zawartość białka 12 proc. Dodając fracht (koszt transportu) z portów nad Morzem Czarnym, nie odbiega ona znacząco od uzyskiwanych gdzie indziej.

Sytuacja w kraju w I tygodniu stycznia była dostosowana do tendencji powszechnych. W większym lub mniejszym stopniu wszystkie zboża drożały.

Za pszenicę paszową w zależności od regionu płacono 850-920 PLN/t wobec 820-870 PLN/t w ostatnim tygodniu starego roku. Bardzo wysokie były też ceny pszenicy konsumpcyjnej, które w zależności od województwa i parametrów jakościowych kształtowały się na poziomie 920-980 PLN/t. Pojawiały się jednak oferty sprzedaży wysokojakościowej pszenicy po 1000 PLN/t.

Za jęczmień paszowy płacono po 730-780 PLN/t., czyli średnio tyle ile kosztował na nabrzeżu w Odessie - Ukraina. Za ziarno pszenżyta wykorzystywanego w większości na paszę żądano od 750 do 800 PLN/t.
Podobnie drogie było żyto paszowe, którego tona zmieniała właściciela po zapłaceniu 740-770 PLN. Jeszcze droższe było żyto konsumpcyjne, za które młyny musiały płacić od 780 do 800 PLN/t.

×