Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Odszkodowania nie będzie

Autor:

Dodano:

Marek Klin z woj. pomorskiego starał się o uzyskanie odszkodowania od Energi w Gdańsku za poniesione straty w tucznikach, które padły mu w okresie świąt Bożego Narodzenia. W wyniku przerwy w dostawie prądu, przestała funkcjonować wentylacja w chlewni i zwierzęta zatruły się amoniakiem. Straty oszacowano na 31 tys. zł. Dzisiaj już wiemy, że Energa nie uznała roszczeń hodowcy

Marek Klin uzyskał odpowiedź od Energi, że zaistniała przerwa w dostawie prądu nie wychodziła poza przepisy prawa energetycznego. Według ustawy z dnia 10 kwietnia 1997r. o zasadach funkcjonowania systemu elektroenergetycznego: dopuszczalny czas trwania jednorazowej przerwy nieplanowanej wynosi 24 h. Z kolei suma przerw w dostawie prądu w ciągu roku nie może przekroczyć 48h.

Jeżeli jeden z tych warunków zostanie złamany, to wówczas każdy odbiorca może domagać się uzyskania bonifikaty od swojego dostawcy energii, czyli 5-krotności ceny energii, która zostałaby wykorzystana w tym czasie. Odszkodowanie można uzyskać wyłącznie wstępując na drogę prawną - postępowania cywilnego - mówi Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy Urzędu Regulacji Energetyki.

×