Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Jest szansa na zwiększenie sprzedaży do Rosji

Autor:

Dodano:

Handel z Rosją i Ukrainą odbywa się na jasnych zasadach - uważa minister rolnictwa Marek Sawicki. Jego zdaniem, jest szansa, by rósł eksport do Rosji.

Porozumienie między Polską i Rosją dotyczące transportu da eksporterom pewną stabilizację dostępu na tamten rynek - uważa minister rolnictwa Marek Sawicki. - Obecnie handel z Ukrainą odbywa się na jasnych zasadach. Nie ma problemów odnośnie wymogów weterynaryjnych czy fitosanitarnych. Podobnie handel z Rosją - od strony przepisów i wzajemnych uzgodnień dotyczących kwestii prawnych nie ma już teraz przeszkód - powiedział w rozmowie z portalem minister rolnictwa.

Minister przypomniał, iż w ubiegłym tygodniu Ministerstwo Infrastruktury podpisało ze stroną rosyjską trzyletnie porozumienie dotyczące podziału zezwoleń na przewozy ładunków. Zdaniem Marka Sawickiego, porozumienie ustabilizuje dostęp eksporterów na tamten rynek.

- Myślę, że po wyjaśnieniach dotyczących owoców i warzyw, po obniżeniu ze strony rosyjskiej wymagań w zakresie pozostałości pestycydów jest szansa na to, by wolumen sprzedaży na rynek rosyjski zwiększał się - podkreślił Sawicki.

W styczniu, podczas Międzynarodowych Targów „Zielony Tydzień" w Berlinie, przedstawiciele ministerstwa rolnictwa oraz Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa rozmawiali z ekspertami Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Federacji Rosyjskiej (Rossielchoznadzoru).

Więcej czytaj na portalspozywczy.pl
×