Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Czujniki w żołądku krowy

Autor:

Dodano:

Thermo bolus lub Cardio bolus połknięte przez przeżuwacza, pozostają przez całe życie w czepcu. Thermo bolus mierzy temperaturę ciała zwierzęcia w ciągu całego życia, natomiast Cardio bolus mierzy temperaturę i rytm serca.

Oba czujniki zbierają dane zootechniczne i przesyłają je co 21 dni do nadajnika GSM, który znajduje się w odległości do 150 metrów. Nadajnik ten zbiera dane, które od razu przekazywane są do komputera poprzez kabel lub falami radiowymi.
 
Thermo i Cardio bolus wykorzystywane były w programie MOZAE, realizowanym przez ministerstwo rolnictwa regionu Bretanii, który rozpoczął się w 2006 roku, a zakończył w 2008. Pogram miał na celu stworzenie i ocenę oprogramowania wspomagającego zarządzanie w stadach bydła (do 500 sztuk). Dodatkowo projekt miał na celu zebranie informacji na temat zdrowia krów, które nieustanie monitorowane były poprzez czujniki, znajdujące się w żołądkach. Rolnicy otrzymywali regularnie informacje na temat wystąpienia rui, bliskości rui czy chorób. W projekcie wykorzystano ponad 600 czujników Bolus.
×