Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Izba Zbożowo-Paszowa: Mija era wielkich elewatorów

Autor:

Dodano:

- Obecnie magazyny dużych firm skupujących zboże są wykorzystywane w 40-45 proc. - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Adam Tański, prezydent Izby Zbożowo-Paszowej. Jak dodaje Maciej Tomaszewicz, sekretarz generalny tej organizacji, wielkie elewatory będą wkrótce wykorzystywane głównie przez firmy eksportowe oraz jako zaplecze dla systemu interwencji.

Jak wygląda obecnie rynek magazynów zbóż?

Adam Tański: Powierzchnię magazynową w dużych firmach skupujących na rynku ukształtowała polityka inwestycyjna PRL-u. Są to wielkie betonowe magazyny o pojemność kilkudziesięciu tysięcy ton i one są w większości skoncentrowane w firmach skupujących zboże. Utrzymanie tych magazynów jest dosyć drogie, w znacznym stopniu obciąża te firmy. W czasach PRL-u mogliśmy magazynować 10 mln ton, w tej chwili magazynujemy dużo mniej, magazyny są wykorzystywane w 40-45 proc. Pamiętajmy, że część rolników towarowych sama inwestuje w magazyny. Czyli następuje przesunięcie pojemności magazynowej ze skupujących na rolników.

Maciej Tomaszewicz: I z dużych elewatorów na mniejsze, farmerskie. Tym bardziej, że są one coraz bardziej nowoczesne i lepiej wyposażone w elementy systemu regulowania temparatury, suszenia, wietrzenia. I dzięki temu rolnik, jeśli jest dobrze przygotowany, może przechowywać zboże nawet rok lub dłużej.

Można zaryzykować stwierdzenie, że ta tendencja będzie zachowywana?

A.T.: Raczej tak. Rola wielkich elewatorów będzie stopniowo maleć. Będą wykorzystywane głównie przez firmy eksportowe oraz jako zaplecze dla systemu interwencji.

×