Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Grupy mają łatwiej

Autor:

Dodano:

30 listopada br. w rejestrach marszałkowskich wpisanych było 616 grup producentów rolnych, z czego 65 grup prowadzi działalność jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a 26 w formie spółdzielni.

W 2008 r. zarejestrowano 158 grup producentów rolnych, w 2009 r. 134, a do 30 listopada 2010 r. 128 grup. Aktualnie najwięcej grup producentów rolnych istnieje w województwach: wielkopolskim - 118, kujawsko-pomorskim- 79, dolnośląskim - 76. Najsłabiej zorganizowane w tej formule są województwa: świętokrzyskie, łódzkie i małopolskie.
- Taka konsolidacja daje większe możliwości dotarcia z artykułami do szerszego grona odbiorców. Daje szansę na produkowanie i dostarczanie jednorodnych, dużych partii towaru -powiedział wiceminister rolnictwa Andrzej Butra podczas spotkania dotyczącego realizacji programu „Konsolidacja gospodarcza towarowych producentów rolnych województwa opolskiego".
Podczas spotkania dyskutowano o wzmocnieniu pozycji producentów rolnych poprzez działalność w grupie oraz o stanie zorganizowania się producentów województw: dolnośląskiego, lubuskiego i opolskiego.
Wiceminister Andrzej Butra mówił o konieczności organizowania się rolników w grupy producenckie. W spotkaniu uczestniczyła również Radca Generalny Zofia Krzyżanowska, która omówiła kwestię zmian we Wspólnej Polityce Rolnej po 2013 roku, ze szczególnym uwzględnieniem grup producentów rolnych.

×