Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nowa formulacja Safen Compact

Autor:

Dodano:

Niedawno została zarejestrowana nowa formulacja herbicydu Safen Compact 160 SC, czyli w formie koncentratu w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą. Na rynku dostępny był wcześniej w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej. Czy to koniec różnic?

Safen Compact 160 SC zawiera te same substancje czynne (fenmedifam, desmedifam), co Safen Compact 160 EC, ale już ilość chwastów wrażliwych na ten środek jest mniejsza.

Chwasty wrażliwe to np.: gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, komosa biała, tasznik pospolity, tobołki polne, chwasty średnio wrażliwe np.: fiołek polny, chwasty odporne np.: maruna bezwonna, przytulia czepna, rdest powojowaty, samosiewy rzepaku.

Środek pobierany jest przez liście chwastów. Najskuteczniej zwalcza chwasty znajdujące się w fazie do 2-4 liści. W uprawach buraka cukrowego i pastewnego w zależności od możliwości technologicznych gospodarstwa i przebiegu pogody zalecane są następujące warianty stosowania środka w systemie powschodowego zwalczania chwastów:

1. Niezależnie od fazy rozwojowej buraka; chwasty w fazie liścieni
- pierwszy zabieg : Safen Compact 160 SC - zalecana dawka: 2 l/ha,
- drugi zabieg : Safen Compact 160 SC - zalecana dawka: 2 l/ha,
- trzeci zabieg: Safen Compact 160 SC - zalecana dawka: 2 l/ha
Odstęp pomiędzy zabiegami: 5-10 dni.

2. Od fazy 2 liści właściwych buraka; chwasty w fazie 2 liści
- pierwszy zabieg : Safen Compact 160 SC - zalecana dawka: 3 l/ha,
- drugi zabieg : Safen Compact 160 SC - zalecana dawka: l/ha,
Odstęp pomiędzy zabiegami: 7-10 dni.

3. W fazie 4 liści właściwych buraka; chwasty w fazie 2 liści lub w późniejszej fazie rozwojowej, tylko w przypadku niemożności wykonania zabiegu w dawkach dzielonych. Zabieg taki nie zabezpiecza plantacji przed powtórnym zachwaszczeniem. Zalecana dawka: 6 l/ha.

×