Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Na giełdach ceny zbóż spadają

Autor:

Dodano:

Notowania pszenicy konsumpcyjnej w kontraktach terminowych na paryskiej giełdzie nadal spadają. Co jest tego przyczyną? Ostatnie oszacowania światowego bilansu pszenicy w sezonie 2010/11.

Z marcowego raportu USDA wynika, jak informuje FAMMU/FAPA, że wzrosła prognoza zapasów końcowych pszenicy na świecie - z wcześniejszych 177,8 mln ton do 181,9 mln ton. Korekta ta wynikała z podwyższenia oszacowań światowej produkcji (z 645,4 mln t do 647,6 mln t) oraz obniżenia prognozy zużycia (z 665,2 mln t do 663 mln t).

Do spadków cen przyczyniły się również informacje o poprawie warunków dla upraw pszenicy w niektórych krajach oraz optymistyczne prognozy zbiorów w kolejnym sezonie (IGC).
Ceny pszenicy konsumpcyjnej na giełdzie w Paryżu zmniejszyły się przez ostatni tydzień o ponad 20 EUR/tonę - z 254,5 EUR/tonę do 234,5 EUR/tonę. Mogły być one odwzorowaniem sytuacji na giełdzie w Chicago. Tutaj pszenica w kontrakcie marcowym potaniała przez tydzień - z 290,5 USD/tonę do 262,3 USD/tonę. Obserwuje się również osłabienie popytu ze strony kluczowych odbiorów.

Za zmienność notowań mogą odpowiadać zdaniem specjalistów działania spekulacyjne.

×