Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Kosztowna walka z pryszczycą

Autor:

Dodano:

Korea Południowa walczy z najcięższą w historii tego kraju epidemią pryszczycy, a jak dotąd koszty tej walki oszacowano na 3,42 miliardy dolarów.

Premier Kim Hwang-sik poinformował w oświadczeniu, że rząd zamierza obniżyć alarm dotyczący choroby z poważnego na obserwacyjny, zaznaczając, że przypadków chorych zwierząt jest coraz mniej. Mimo to wprowadzono bardziej rygorystyczne zasady kwarantanny na granicach oraz lotniskach, aby zapobiec kolejnym ogniskom choroby.

W ciągu ostatnich czterech miesięcy, ta czwarta pod względem wielkości gospodarka w Azji przez epidemię pryszczycy zlikwidowała jedną trzecią populacji świń oraz 5 proc. populacji bydła w kraju. W ramach walki z chorobą przeprowadzono również szczepienia zwierząt.

- Rząd będzie przeprowadzał rutynowe szczepienia bydła i trzody, żeby zapobiec epidemii – poinformował Kim Hwang-sik.
Podczas gdy Korea nadal walczy z epidemią pryszczycy, z kolejnych krajów napływają informacje o ogniskach tej wysoce zaraźliwej choroby. W ostatnich dniach Bułgaria, Tajwan oraz Rosja poinformowały Światową Organizację Zdrowia Zwierząt (OIE) o nowych ogniskach pryszczycy. Wirusa FMD potwierdzono także w dwóch prowincjach Republiki Południowej Afryki: KwaZulu-Natal i Gauteng.
×