Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Kontrola pracy dojarki

Autor:

Dodano:

Podczas doju mechanicznego może dojść do zniszczenia naturalnej bariery, chroniącej przed przedostaniem się patogenów do strzyków, jaką jest ujście kanału strzykowego. Oprócz koniecznego częstego serwisowania sprzętu udojowego można również samemu kontrolować, czy sprzęt działa poprawnie.

Jednym z czynników, który może doprowadzić do zapalenia wymienia u krów, jest źle działająca dojarka lub nieprawidłowa jej obsługa. Domowe testy sprzętu nie zastąpią wizyty serwisanta, warto jednak co kilka dni wykonywać samemu amatorski przegląd, który obejmuje kontrolę podciśnienia, pracę regulatora i aparatu udojowego, a także rezerwę wydajności pompy.
W przypadku kontroli podciśnienia, przed uruchomieniem pompy próżniowej należy sprawdzić, czy wskazówka wakuometru wskazuje zero. Po uruchomieniu pompy, jeśli wszystkie zawory są zamknięte, wskazówka wakuometru powinna zatrzymać się w ciągu 10 sekund.

Kontrolę wydajności pompy wykonuje się poprzez podłączenie wszystkich aparatów udojowych. Należy pozwolić na pełne zasysanie powietrza atmosferycznego w jednym aparacie na każde pięć aparatów udojowych. Rezerwa pompy jest niewystarczająca, gdy zaobserwuje się spadek podciśnienia ponad 2 kPa. Można również obserwując wakuometr, wpuścić do instalacji powietrze przez jeden aparat przez około 5 s, a następnie przerwać zasysanie powietrza i określić czas powracania podciśnienia roboczego. Czas ten nie może przekroczyć 3 s, a dobrze jest jeśli podciśnienie nie spada w ogóle.


W przypadku regulatora, należy skontrolować czy jest czysty. W tym celu należy go osłuchać podczas działania pompy próżniowej. Prawidłowo działający regulator powinien ciągle zasysać powietrze. W przypadku gdy po zamknięciu dopływu powietrza do instalacji, wskazówka wakuometru przekroczy normalny poziom podciśnienia, oznacza to, że zawór się zacina – albo się zużył, albo jest brudny.

Aparat udojowy można ocenić tylko wizualnie. Bez odpowiedniej aparatury nie jest możliwe właściwe skontrolowanie jego pracy. Możliwie często należy samemu określić zużycie elementów gumowych i przy ich użytkowaniu należy się bezwarunkowo dostosować do zaleceń producentów gum strzykowych, którzy precyzyjnie określają ich żywotność.

×