Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Copa-Cogeca domaga się zwiększenia produktywności zbóż

Autor:

Dodano:

Z powodu napiętej sytuacji na światowym rynku zbóż Komitety Copa-Cogeca domagają się instrumentów, aby zwiększyć produktywność zbóż w Unii Europejskiej - podała Krajowa Federacja Producentów Zbóż.

- Sytuacja na światowym rynku pszenicy pozostanie napięta do końca obecnej kampanii w związku z większym popytem na pasze. Światowe zapasy prawdopodobnie zmniejszą się o 13 mln t. Ponadto, nowe prognozy Komitetów Copa-Cogeca dla zbóż na ten sezon pokazują lekki wzrost produkcji pszenicy, w wysokości 2,3 proc. Producenci muszą stawić czoła wysokim kosztom produkcji oraz niskiemu poziomowi wzrostu produktywności - mówił Ian Backhouse, przewodniczący grupy roboczej „Zboża".

Z powodu wzrostu światowego zapotrzebowania na pasze oraz w związku ze zwiększoną niestabilnością na rynkach, sekretarz generalny Komitetów Copa-Cogeca, Pekka Pesonen, wyjaśnił: - Należy zwiększyć produktywność dzięki silnej WPR. Instrumenty zarzadzania rynkiem muszą być utrzymane i poprawione w przyszłej WPR, aby osiągnąć ten cel oraz aby zapewnić bezpieczeństwo żywności dla 500 milionów naszych konsumentów. Płatności bezpośrednie również muszą zostać utrzymane, aby pomóc rolnikom w stawieniu czoła niestabilności na rynkach. Mamy pewne obawy, jeśli chodzi o większe zazielenianie WPR, jak przewidziane jest to w projektach Komisji, ponieważ doprowadziłoby do wzrostu kosztów płaconych przez rolników i zagrażałoby produkcji żywności. Możemy dodać to do ostatniej utraty dwóch milionów hektarów powierzchni produkcji.
×