Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Wstrzymana odsprzedaż zbóż w Rosji

Autor:

Dodano:

Rząd Rosji zawiesił odsprzedaż zbóż z zapasów interwencyjnych. Najpewniej zostanie ona jednak w tym tygodniu przywrócona. Powodem wstrzymania był spadek cen zbóż na rynku wewnętrznym.

Dotychczas odsprzedano 815,189 tys. t ziarna. Według niektórych analityków, takie tempo sprzedaży nie będzie wystarczające, by osiągnąć zamierzone cele. W założeniach sprzedaż z zapasów interwencyjnych miała wynieść ok. 3 mln t, a kolejne 3,3 mln t miały zostać rozdysponowane po stałych, ustalonych cenach, w regionach w największym stopniu dotkniętych skutkami suszy. Na początku sezonu Rosja posiadała ok. 9,6 mln t zbóż (głównie pszenicy) w zapasach interwencyjnych, skupionych w poprzednim sezonie urodzaju - podaje FAMMU/FAPA.

W najbliższym sezonie zapowiadane są dobre zbiory zbóż. Z prognoz wynika, że Rosja może zebrać nawet 90 mln t ziarna, co może oznaczać znaczną nadwyżkę eksportową. Rosyjski związek zbożowy już teraz lobbuje za umożliwieniem eksportu zbóż z regionów położonych na południu kraju. Są tam zdaniem związkowców znaczne zapasy ziarna, które powinny zostać rozładowane przed kolejnym sezonem.

Inne informacje podaje oficjalnie Rosja. Utrzymuje ona zakaz eksportu zbóż i będzie tak przynajmniej do końca bieżącego sezonu. Zdaniem specjalistów nie można wykluczyć przedłużenia embarga co najmniej do października tego roku, kiedy to będą już znane dokładne wyniki tegorocznej produkcji zbożowej.

×