Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Już sieją buraki a nawet kukurydzę

Autor:

Dodano:

W regionach Polski południowo-zachodniej wysiewane, a nawet wysiane są już buraki cukrowe. Rozpoczęły się też siewy wczesnych odmian kukurydzy. Jak jest w Twoim regionie?

- Na Opolszczyźnie wszystkie zboża jare są już wysiane. Buraki cukrowe z kolei już w 70 proc. - mówi w rozmowie z portalem farmer.pl Adela Roguska z opolskiego ODR. Dodaje, że stan ozimin jest obecnie zdecydowanie lepszy niż w pierwszych tygodniach wiosny. - Rzepaki, które jeszcze tydzień temu wyglądały źle, teraz odbiły i wczesne odmiany są w fazie pąkowania - dodaje Roguska.

Na Ziemi Lubuskiej również wiosna w pełni. - Zboża jare już w 90 proc. są wysiane, wysadzane są też ziemniaki. Większość plantacji ozimin jest uratowana i ci rolnicy, którzy jednak wstrzymali się z ich zaoraniem wygrali na tym - mówi Wiesław Nowakowski z Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

W Wielkopolsce wysiewane są już wczesne odmiany kukurydzy. - Jesteśmy już też w trakcie sadzenia ziemniaków i siewu buraków cukrowych - informuje Piotr Kujawa z ODR w woj. wielkopolskim. W skali pięciostopniowej (gdzie 5 to najwyższa ocena) pszenicę i pszenżyto ocenia na 4, rzepak ozimy na 2-3. Zdrowotność ozimin z kolei określa na 3.

Inaczej sytuacja wygląda w województwach Polski wschodniej. Tam do siewów kukurydzy potrzeba jeszcze kilku tygodni. - Wysiew zbóż jarych jest u nas zaawansowany. Można powiedzieć, że połowa z pól przeznaczonych pod te gatunki jest już uprawiona. Na Podlasiu źle poradziły sobie zboża ozime, dlatego wiele z plantacji zostanie przyoranych, a w ich miejsce najpewniej rolnicy wysieją zboża jare - mówi Andrzej Markowski z Podlaskiego ODR.

×