Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Co z opłacalnością biodiesla?

Autor:

Dodano:

Firma Biopetrol Industries AG zapowiada na czerwiec zamknięcie swojej fabryki estrów położonej w Schwarzheide w centralnej części Niemiec. Główną przyczyną takiej decyzji jest długotrwałe niewykorzystywanie posiadanych mocy wytwórczych i nieopłacalność produkcji biodiesla. Wytwórnia ma obecnie instalację o możliwości produkcyjnej 150 tys. t estrów rocznie.

W oświadczeniu Biopetrolu czytamy m.in., że z uwagi na położenie, dalekie od niemieckich portów eksportowych, fabryka w Schwarzheide może w sposób racjonalny ekonomicznie dostarczać swoje produkty jedynie na przepełniony już rynek lokalny. Firma zarządza również instalacją do produkcji biodiesla o mocy 200 tys. ton rocznie w pobliżu miasta Rostock, będącego największym portem we wschodniej części Niemiec, jak również ma fabrykę o wydajności 650 tys. ton w holenderskim Rotterdamie.

- Wierzymy, że europejski rynek biodiesla podniesie się w najbliższych latach, niestety nie na tyle szybko, aby pozwolić nam na uzasadnione ekonomicznie funkcjonowanie wszystkich instalacji w okresie krótkoterminowym - powiedział Maarten Roelfs, dyrektor finansowy Biopetrol Industries AG.

×