Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Deputowani apelują o ostrożniejsze stosowanie antybiotyków

Autor:

Dodano:

Służby zdrowia od dawna ostrzegają przed niebezpieczeństwem nadmiernego stosowania antybiotyków u ludzi. Tak samo jak u ludzi, również u zwierząt w przypadku nadmiernego stosowania tych środków dochodzi do uodpornienia się bakterii na ich działanie. Tym, jak temu zaradzić, zajmowali się we wtorek eurodeputowani na posiedzeniu Komisji Rolnictwa PE.

Obecnie prawie połowa stosowanych w Unii Europejskiej antybiotyków jest przepisywana zwierzętom. Nadużywanie antybiotyków jest coraz większym problemem, gdyż stosowane są nie tylko do leczenia chorób.

Według rezolucji Komisji, aby móc w przyszłości efektywnie wykorzystywać antybiotyki w leczeniu chorób, pierwszym krokiem jest ograniczenie ich stosowania. Odporność na antybiotyki to bowiem nie tylko zwierzęcy problem. Ma wpływ także na ludzi. Ponadto może przenosić się zarówno ze zwierząt na ludzi, jak i z ludzi na zwierzęta. Rezolucja wzywa do właściwego zbierania i analizy danych o sprzedaży i stosowaniu antybiotyków u zwierząt oraz badań na temat alternatywnych sposobów leczenia i zapobiegania chorobom. Według eurodeputowanych konieczne są także szkolenia zarówno weterynarzy i rolników na temat minimalizacji użycia antybiotyków w produkcji zwierzęcej, ale również u zwierząt towarzyszących, takich jak psy i koty.
×