Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Plamistość siatkowa jęczmienia na Opolszczyźnie

Autor:

Dodano:

Województwo opolskie to region, w którym najwcześniej można zaobserwować pojawienie się agrofagów w uprawach rolniczych. Teraz aktywny jest komunikat plamistości siatkowej jęczmienia.

Z Internetowego Systemu Sygnalizacji Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa można wyczytać, że na Opolszczyźnie pojawiły się pierwsze doniesienia na temat zagrożeń ze strony plamistości siatkowej w uprawach jęczmienia ozimego. Typowe objawy tej choroby to siateczkowate plamy, złożone z podłużnych i poprzecznych brunatnych nekroz. Tkanki wokół plam ulegają chlorozie, następnie silnie porażone liście żółkną i zamierają. Czasami jednak objawy mogą mieć postać długich, nekrotycznych smug, jak przy pasiastości. Można tez zaobserwować objawy nietypowe. Są to ciemnobrunatne, owalne, nieregularne lub punktowe plamy. Łatwo je pomylić z brunatnymi plamami powodowanymi przez mączniaka.

Patogen zimuje na resztkach pożniwnych, w zakażonym ziarnie, podczas łagodnych zim także na samosiewach i jęczmieniu ozimym. Jego próg szkodliwości w stadium pierwszego kolanka to 20 proc. zaatakowanych roślin.

×