Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Rdza i septorioza w Wielkopolsce

Autor:

Dodano:

W województwie wielkopolskim pojawiły się pierwsze objawy rdzy brunatnej i septoriozy liści w uprawach pszenicy.

Na południu kraju Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa podaje, że w uprawach pszenicy ozimej aktywne są komunikaty wystąpienia mączniaka prawdziwego i łamliwości źdźbła zbóż i traw. Te same choroby, a także plamistość siatkowa, występują w niektórych regionach również w uprawach jęczmienia ozimego. Z kolei w uprawach rzepaku na północy można jeszcze zastosować środki przeciwko chowaczom czterozębnym i brukwiaczkom, bo na południu już termin zabiegu minął. Kolejnym szkodnikiem, który zagraża rzepakowi, jest słodyszek rzepakowy, a także choroby: sucha zgnilizna kapustnych i czerń krzyżowych.

Do grona agrofagów dołączyły kolejne. Tym razem są pierwsze informacje o wystąpieniu rdzy brunatnej pszenicy. Jej pierwsze objawy można właśnie zaobserwować wczesną wiosną. Porażeniu ulegają najczęściej blaszki i pochwy liściowe, na których widoczne są owalne, niezlewające się ze sobą brunatnordzawe poduszeczki. Sprzyja jej wysoka wilgotność oraz temperatury powietrza 15-20°C.

Kolejną chorobą jest septorioza liści pszenicy. Podobnie jak w wypadku rdzy, jej rozwojowi sprzyjają długotrwale padające deszcze oraz temperatury 10-25°C. Objawem chorobowym są podłużne odbarwienia, które pojawiają się na liściach siewek i mają kolor jasnozielony lub żółtawy, a z czasem stają się brunatne i mają żółte obwódki.

×