Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Unijny rynek wieprzowiny przed Wielkanocą

Autor:

Dodano:

Unijny rynek trzody chlewnej był stabilny w ostatnim tygodniu przed Wielkanocą. Ceny w skupach UE kształtowały się na tym samym poziomie, co w 15. tygodniu br. Z kolei w niektórych państwach UE zanotowano niewielkie wzrosty cen żywca.

Jak informuje FAMMU/FAPA, najwyższe ceny żywca odnotowano na rynku francuskim, za kilogram można było otrzymać nawet 1,63 EUR. Niezmiennie wysokie ceny za żywiec wieprzowy utrzymują się w Hiszpanii (1,68 EUR/kg) oraz w Wielkiej Brytanii (1,61 EUR/kg). W ostatnim tygodniu występowała tendencja wzrostowa w Niemczech i w Holandii, gdzie średnio za żywiec płacono odpowiednio po 1,496 EUR/kg i 1,436 EUR/kg. Minimalne ceny wzrostu żywca wieprzowego odnotowano również w Austrii i w Belgii. Na krajowym rynku ceny skupu trzody chlewnej w tygodniu do 17 kwietnia br. średnio wynosiły 4,56 za kg żywca, czyli 1,16EUR/kg. W ciągu tygodnia średnia cena żywca w kraju wzrosła aż o 3 proc.

Pod względem cen najgorsza sytuacja jest obecnie w Szwecji. Tam producenci otrzymywali średnio najmniej za kilogram żywca, bo tylko 1 EUR.

×