Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Kurpiowska Wielkanoc w Brukseli

Autor:

Dodano:

Z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych w Parlamencie Europejskim została przygotowana pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego wystawa pod nazwą "Tradycyjna Wielkanoc na Kurpiach", prezentująca bogactwo mazowieckiej kultury. Uroczystego jej otwarcia dokonał Jarosław Kalinowski, poseł do Parlamentu Europejskiego PSL.

- Kurpie są dla mnie wyjątkowo ważnym miejscem, gdyż stąd pochodzę, a pielęgnowane tu tradycje są wciąż żywe, dlatego postanowiłem przybliżyć Europejczykom bogactwo obyczajów i kultury tego regionu. Wraz z Marszałkiem Struzikiem w swoich wystąpieniach wspominaliśmy też o rozwijającym się na Kurpiach przemyśle i coraz bogatszej bazie agroturystycznej - mówi Jarosław Kalinowski.

Ekspozycji tradycyjnych i kolorowych pisanek, kunsztownych wycinanek oraz wysokich palm z bibułowych kwiatów towarzyszyła wystawa plakatów z Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Plansze przedstawiały stroje ludowe z regionów Kurpi Białych i Zielonych, charakterystyczną architekturę wiejska i sakralną, wzory wyrobów ceramicznych oraz zwyczaje i tradycje ludu kurpiowskiego. W trakcie wernisażu była wyświetlana również prezentacja multimedialna, przedstawiająca zdjęcia z ciekawych wydarzeń kulturalnych, które cyklicznie odbywają się na Kurpiach: Miodobranie Kurpiowskie, Procesja Bożego Ciała, Palma Kurpiowska, Wesele Kurpiowskie oraz Ginące Zawody.

- Jak przystało na tradycyjną, polska Wielkanoc, nie zabrakło również kurpiowskich świątecznych potraw i napojów, pochodzących z Domu Polonii w Pułtusku. Na stole, oprócz żurku, domowych wędlin i mięs, można było odnaleźć tradycyjną ćwikłę, faszerowane ryby oraz ciasta. Amatorzy staropolskich trunków mogli skosztować oryginalnych nalewek oraz kurpiowskiego miodu. Zaprezentowana próbka kurpiowskiej kultury z pewnością zachęciła Europejczyków do odwiedzania regionu, a wystawa ta zapoczątkowała sezon polskich inicjatyw w PE, podkreślających tegoroczną prezydencję Polski w Unii - dodaje eurodeputowany Kalinowski.

×