Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Na targach IFE POLAND

Autor: opr. as

Dodano: 17-05-2007 15:49

W drugim dniu warszawskich targów IFE POLAND zwiedzający mogli zdobyć wiele interesujących wiadomości z branży spożywczej. Zwłaszcza podczas cyklu konferencji, których tematem m. in. było skuteczne wprowadzenie produktu spożywczego na rynek.

Uwagę zwiedzających przykuła Strefa Absolutnych Nowości, gdzie zaprezentowano produkty które nie są jeszcze dostępne na rynku spożywczym, ale w niedalekiej przyszłości zadebiutują.

W ekspozycje tą włożyliśmy wiele pracy, mamy nadzieję że przyniesie ona korzyści i zdoła wypromować nowości na rynku spożywczym – mówi Sakowicz Justyna organizatorka IFE POLAND.

Jednym z takich produktów są praliny dla diabetyków. Zastąpiono w nich cukier, substancją słodzącą maltitolem obniżającą kaloryczność produktu o ponad 30 proc. Jacek Kopański, właściciel firmy, która ten produkt oferuje, przekonuje, że jest to produkt przede wszystkim dla ludzi chorych na cukrzycę oraz odchudzające się.

Praliny dla diabetyków

Autor: Artur Śliz

Opis: Praliny dla diabetyków

Kolejnym nowym i oryginalnym przysmakiem jest Kaszi. Przy jego produkcji wykorzystano m. in. algi morskie, kaszę, białą rzepę, jarmuż, miód i owoce.

FIRMA KASZI

Autor: Artur Śliz

Opis: KASZI oryginalny produkt lunchowy


Ciekawą wydała nam się również propozycja miodów smakowych. MIODOFRUTI to połączenie miodu z naturalnym zagęszczonym sokiem owocowym np. żurawiny, maliny, wiśni czy czarnej porzeczki.

Uczestnicy targów i zwiedzający (potencjalni kontrahenci) chwalili sobie możliwość degustacji prezentowanych produktów.

                      

 

                                     

                   

Źródło: farmer.pl

 

 

×