Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

IERiGŻ: Nie będzie gwałtownych wzrostów cen nawozów mineralnych

Autor: farmer.pl, Małgorzata Tyszka

Dodano: 29-11-2011 09:42

- W Polsce w najbliższych miesiącach nie należy spodziewać się gwałtownych wzrostów cen nawozów mineralnych. Nie wykluczone są jednak niewielkie podwyżki, głównie nawozów, których produkcja opiera się na importowanych surowcach – mówi portalowi farmer.pl Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB w Warszawie.

Zdaniem eksperta zajmującego się rynkiem ceny surowców do produkcji nawozów tak silnie nie rosną, w porównaniu z rosnącymi kosztami transportu oraz osłabiającą się złotówką. Te dwa czynniki głównie wpływają na ceny środków produkcji.

- W październiku nawozy mineralne w Polsce zdrożały o średnio 0,4. Podrożała głównie sól potasowa o 2 proc. oraz fosforan amonu o 1,8 proc. Potaniały superfosfaty np. superfosfat potrójny o 0,8 proc. oraz nawozy azotowe , np. saletra amonowa o 0,7 proc. - informuje Arkadiusz Zalewski.

Dodaje, że z kolei na światowych rynkach nawozów mineralnych w październiku superfosfat potrójny podrożał o 5,8 proc., mocznik potaniał o 3,3 proc., a fosforan amonu o 1,8 proc. - Ceny soli potasowej pozostały bez zmian. Po silnych wzrostach w 2010 r. i w pierwszej połowie 2011 r. ceny nawozów mineralnych na światowych rynkach powoli się stabilizują - mówi Zalewski.
×