Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Za mało na mikroprzedsiębiorstwa

Autor: farmer.pl/MP

Dodano: 03-04-2012 14:01

W niektórych województwach zabrakło pieniędzy na wspieranie tworzenia mikroprzedsiębiorstw. Wiceminister Plocke zapowiedział, że rząd przyjrzy się możliwości przesunięcia środków.

Poseł Jakub Rutnicki, Platforma Obywatelska, wskazał, że na terenie Wielkopolski zabrakło środków na wspieranie mikroprzedsiębiorstw.

- Jako poseł z Wielkopolski chciałbym zapytać o kwestie dotyczące PROW-u – zwrócił się do wiceministra Kazimierza Plocke. - Jest tam duże zainteresowanie, także ze strony rolników, jeżeli chodzi o mikroprzedsiębiorstwa. Często liczba składanych wniosków przekracza wielokrotnie możliwości finansowe, ale czasami w innych województwach sytuacja wygląda inaczej. Czy w perspektywie czasu będzie szansa, żeby ewentualnie przesuwać te środki tam, gdzie jest największe zainteresowanie?

Wiceminister Plocke uznał, że Wielkopolska byłaby w stanie wykorzystać wszystkie przewidziane na ten cel środki, ale rząd przyjrzy się sprawie alokacji dostępnych jeszcze pieniędzy i dokona możliwych przesunięć:

- Co do spraw związanych z działaniem proinwestycyjnym w zakresie mikroprzedsiębiorstw chcę zwrócić uwagę, że Wielkopolska to region, który, praktycznie rzecz biorąc, jest w stanie wykorzystać wszystkie środki, które są podzielone na poszczególne regiony. Natomiast kłopot jest dzisiaj taki, że rzeczywiście mamy podział, który wynika z określonego modelu. Na podstawie rozporządzenia natomiast będziemy tę kwestię też chcieli monitorować. Wszędzie tam, gdzie będzie możliwość jeszcze przesunięcia środków i skierowania ich do tych regionów, gdzie są potrzeby, takie działania zostaną podjęte. Tak jak powiedziałem, środki na poszczególne działania zostały podzielone na regiony według określonych zasad i to na dzisiaj, można powiedzieć, wyczerpuje sprawy, które były przedmiotem naszej debaty. Podsumowując, chcę stwierdzić, że rząd i agencja restrukturyzacji uczynią wszystko, ażeby do końca 2013 r. środki, które są w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich, zostały zakontraktowane i wydatkowane w 100 proc.

×