Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Wydajnie i bez zanieczyszczeń

Autor: farmer.pl/kh

Dodano: 07-05-2012 09:43

Przy wydajnych zgrabiarkach karuzelowych zbierających pokos z dużej powierzchni, może pojawić się ryzyko zanieczyszczenia paszy glebą. Kuhn ma jednak na to rozwiązanie.

Merge Maxx 900, to maszyna która łączy wysoką wydajność zgrabiania bez ryzyka spadku jakości paszy przez jej zanieczyszczenie piaskiem czy kamieniami. Zgrabianie jest przeprowadzane na 9-metrowej szerokości roboczej, a zielonka transportowana na bok maszyny za pomocą przenośnika taśmowego. Takie rozwiązanie daje możliwość formowania pojedynczego wału z szerokości nawet 21 m, dzięki czemu do zbioru można zastosować nawet najbardziej wydajne maszyny. Duża szerokość robocza jest również pożądana przy zbiorze późniejszych, rzadszych pokosów.

Merge Maxx może formować wał z lewej lub prawej strony, a także po środku maszyny jeżeli zdemontowana zostanie jej środkowa sekcja. Wszystkie sekcje maszyny pracują niezależnie, dzięki czemu świetnie kopiuje ona nierówności terenu.

Rośliny przenoszone na taśmie, nie są skręcane i spadają swobodnie na podłoże, formując jednolity i przewiewny pokos, który zapewnia swobodną cyrkulację powietrza i dosychanie roślin. Największą zaletą tej technologii jest optymalizacja zbioru paszy, która eliminuje bezwzględną konieczność zgrabiania paszy bezpośrednio przed zbiorem prasą lub przyczepą.

Karolina Kuhn, kierownik marketingu firmy Kuhn-Maszyny Rolnicze Sp. z o.o wyjaśnia, że maszynę można wykorzystać nie tylko do zbioru traw. Na maszynę decydują się też hodowcy zbierający lucernę, ze względu na mniejsze otrącanie cennych odżywczo listków roślin i formowanie niezanieczyszczonych wałów. Delikatne traktowanie roślin przez zgrabiarkę jest na Zachodzie wykorzystywane m.in. w zbiorze ziół. Wysoką wydajność maszyny doceniają również firmy zbierające biomasę, na przykład słomę kukurydzianą.

Zaletą konstrukcji zgrabiarki jest jej zwarta budowa, przez co jest ona bardziej zwrotna w porównaniu ze zgrabiarką karuzelową. Do transportu maszyna jest składana do wysokości 3,7 m, żadne elementy nie wymagają demontażu, a kierowca nie musi opuszczać kabiny ciągnika.

×