Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Precyzyjne nawożenie to konieczność

Autor: farmer.pl/ id

Dodano: 16-05-2012 16:12

Podnoszenie efektywności produkcji rolnictwa w Polsce nie uda się bez zwiększania zrównoważonego stosowania nawozów.

Zrównoważone rolnictwo w Unii Europejskiej to konieczność. Naszym obowiązkiem jest zachowanie środowiska w jak najlepszym stanie dla przyszłych pokoleń. Jednak to nie oznacza, że mamy rezygnować z podnoszenia efektywności produkcji rolniczej.

- Polska powinna się skupić na szerokim wdrażaniu dobrych praktyk produkcyjnych w rolnictwie. Obecnie, trzeba przez to rozumieć zrównoważone wykorzystanie nawozów. Połączyć stopień zużycia wody, zarówno z ich produkcją jak i zastosowaniem nawozów w pojedynczych gospodarstwach. W Polsce nie jest to łatwe, wydaje mi się, że firmy z branży robią dużo w tym kierunku, ale nadal ta wiedza nie trafia bezpośrednio do rolników - tam gdzie jest najbardziej potrzebna – mówił Christian Palliѐre.

Na pytanie jak Francja radzi sobie ze skutecznym stosowaniem nauki w praktyce Christian Palliѐre  podkreślał jak dużo zależy nie tylko od państwowych organizacji działających na terenie kraju, czy Europy, ale też od firm. To one powinny kierować do rolników wykwalikowanych doradców. Odpowiadających na wszystkie pytania, prezentujących indywidualne rozwiązania dla gospodarstw, a także nie skupiających się wyłącznie na zwiększaniu nawożenia ale na precyzyjnym nawożeniu oraz aplikowaniu nawozów.

 – Uważam, że w podnoszeniu efektywności z produkcji rolnej, tutejszym rolnikom bardzo pomogłoby wprowadzenie na stałe kalkulatora nawozów. We Francji taka aplikacja jest powszechnie stosowana i przynosi dobre efekty – mówił Christian Palliѐre.

 - Niestety, praca nad skutecznym wdrażaniem nauki w rolnictwie nie jest ani łatwa, ani szybka ale zastosowana daje bardzo szybko wymierne korzyści - podkreślał przedstawiciel Fertilizers Europe.

- We Francji w 2002 r. powstało Stowarzyszenie Inicjatywy Rolnictwa Zrównoważonego, jest to organizacja, która kładzie duży nacisk na jak najszersze, bezpośrednie przenikanie wiedzy praktycznej do rolników. Z kolei pod kątem formalnym, być może lepiej niż w Polsce, zajmuje się tym organizacja Copa-Cogeca – tłumaczył  Palliѐre.

Christian Palliѐre podkreślał, że dzisiaj w Europie nie istnieje problem dostępu do innowacji  ani technologii, bo nie odstajemy pod tym względem od reszty świata.  

To wszystko jest w naszym zasięgu. Lecz ciągle naszym głównym problemem jest dostarczenie tej wiedzy, innowacji oraz rozwiązań technologicznych do konkretnych indywidualnych rolników - tłumaczył Palliѐre.
×