Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Nowe marki znanych nawozów

Autor: farmer.pl, mt

Dodano: 17-05-2012 12:13

Zakłady Azotowe Puławy chcą ujednolicić nazewnictwo swoich nawozów, dlatego propagują od tego roku w Polsce swoje znane produkty pod marką popularną za granicą – informował podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Wojciech Kozak - członek zarządu ZA Puławy.

Tymi produktami są wytwarzane w Zakładach Azotowych „Puławy" S.A. nawozy azotowe. Popularna saletra amonowa teraz będzie sprzedawana jako - Pulan, mocznik jako - Pulrea, siarczan amonu jako - Pulsar.

- Nie są to do końca nowe nazwy, bo już od kilku lat sprzedawaliśmy takie produkty za granicę. Praktycznie wszystkie worki, wszystkie opakowania są właśnie oznaczone tymi markami. To samo co zrobiliśmy na opakowaniach zagranicznych chcemy też zrobić na terenie kraju. Chcemy wypromować te nazwy. Poza tym na przykład Pulan (saletra amonowa) to nawóz troszeczkę różny od konkurencyjnych. Zawiera więcej magnezu. W tej grupie jest też RSM - roztwór saletrzano - mocznikowy, ale on jest już znany pod tą marką - mówił Kozak.

- Pracujemy głęboko nad rozpoczęciem produkcji nowych nawozów, które za kilkanaście miesięcy będą dostępne w naszej ofercie - podkreślał Kozak.

Tymi nowymi produktami mają być Pulgran i Pulgran S - nawóz stały otrzymywany na bazie mocznika i siarczanu amonu - dwuskładnikowy, dostarczający roślinom uprawnym azot i siarkę przy jednorazowej aplikacji. A także Pulaska - dwuskładnikowy nawóz płynny otrzymywany również na bazie mocznika i siarczanu amonu.

Oferta spółki podzielona jest ze względu na formę danego nawozu, a więc amonową, amidową i azotanową. - Jest to bardzo istotne z punktu widzenia roślin, bo czerpią one azot poprzez system korzeni. Forma azotanowa i amonowa o wiele szybciej się wchłania przez korzenie, a amidowa najwolniej. Spowodowane jest to faktem, że zanim roślina zaczerpnie azot z gleby forma amidowa musi przejść w formę amonową, a forma amonowa w azotanową, która jest bardzo szybko wchłaniana przez system korzeni. Ta biologiczna natura tych trzech form powoduje, że z tej perspektywy również nasza oferta produktowa nawozów, które są zarówno szybko i wolno wchłaniane - wzbogaca ofertę w sposób znaczący - dodał Wojciech Kozak.

×