Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Dwóch kandydatów na prezesa ARR

Autor: farmer.pl/ PAP

Dodano: 06-07-2012 09:19

Ryszard Smolarek i Bogusław Nadolnik to dwaj kandydaci na szefa Agencji Rynku Rolnego, którzy w konkursie uzyskali najwięcej punktów. Jeden z nich zostanie zarekomendowany premierowi na stanowisko prezesa ARR - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki.

Prezesa Agencji Rynku Rolnego powołuje premier; kandydata rekomendują w porozumieniu ministrowie: rolnictwa oraz finansów.

Szef resortu rolnictwa dodał, że preferowanym przez niego kandydatem jest Smolarek. Jednak, zgodnie z przepisami, wybór należy także do ministra finansów. - Nie znam decyzji ministra finansów - powiedział w czwartek Sawicki. Wyjaśnił, że najwięcej punktów w konkursie dostał właśnie Smolarek, a drugim był Nadolnik.

Jak dowiedziała się w Ministerstwie Finansów, nadal trwają konsultacje w tej sprawie. Rzeczniczka resortu Małgorzata Brzoza powiedziała, że nie wie, kiedy dobiegną one końca.

Według "Rzeczpospolitej", która napisała o kandydatach na stanowisko szefa ARR, rekomendacja ministrów może trafić na biurko premiera za kilka dni.

To już drugi konkurs na prezesa ARR od marca tego roku, czyli od momentu odwołania z tego stanowiska Władysława Łukasika. Obowiązki po nim przejął wiceprezes ARR Andrzej Łuszczewski.

Ryszard Smolarek przez wiele lat był prezesem Zakładów Mięsnych Łmeat-Łuków. Jak tłumaczył w czwartek, z pracy w zakładach mięsnych zrezygnował w 2011 roku, ponieważ właściciel firmy miał inną niż on koncepcję rozwoju zakładu.

W 2011 roku kandydował na senatora z list PSL, jednak mandatu nie dostał. Wcześniej (w 1989 r.) zasiadał w ławach sejmowych z ramienia Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Był też wiceministrem rolnictwa oraz posłem I, II i III kadencji z list Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Mandat w Sejmie utracił w lipcu 2001 roku wskutek orzeczenia sądu kończącego postępowanie lustracyjne, prawomocnie uznającego go za tzw. kłamcę lustracyjnego.

- Gdybym wiedział, co jest w moich aktach, to bym się przyznał. Wtedy nie było dostępu do dokumentów - powiedział w czwartek Smolarek. - Moja +współpraca+ polegała na tym, że składając sprawozdanie z praktyki u niemieckiego rolnika z RFN, scharakteryzowałem go i jego gospodarstwo. Zrobiłem to, dlatego że wcześniej kilkakrotnie dostawałem odmowę otrzymania paszportu - powiedział. - Z tego tytułu nie miałem żadnych korzyści i nikt też nie doznał krzywdy - dodał. Jego zdaniem sprawa ta nie powinna być już brana pod uwagę, bo od wyroku sądu w tej sprawie minęło już ponad 10 lat.

60-letni Smolarek jest przewodniczącym rady Polskiej Federacji Branży Mięsnej, która jest w fazie organizacyjnej.

Drugim z kandydatów na szefa ARR jest obecny wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, 48-letni Bogusław Nadolnik. W ARiMR nadzoruje m.in. departament kontroli na miejscu.

Agencja Rynku Rolnego to jedna z dwóch (obok ARiMR) unijnych agencji płatniczych. Do jej zadań należy m.in. zakup i sprzedaż produktów rolnych, administrowanie obrotem towarowym z zagranicą poprzez wydawanie pozwoleń na przywóz i wywóz. Zajmuje się też takimi unijnymi programami jak "Szklanka mleka w szkole" czy "Owoce w szkole"; dostarcza też żywność najuboższym.

×