Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Gratka dla miłośników koni

Autor: farmer.pl

Dodano: 06-07-2012 10:21

Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego (WKKW), nazywany koroną sportów jeździeckich, jest szczególnie efektowną dyscypliną. Zmagania najlepszych jeźdźców i ich wierzchowców będzie można podziwiać w weekend 13-15 lipca br. w Baborówku (woj. wielkopolskie).

- WKKW składa się z 3 prób: ujeżdżenia, próby terenowej i skoków przez przeszkody - tłumaczy Krystyna Święcicka ze Stowarzyszenia Jeździeckiego w Baborówku. - Próba ujeżdżenia jest sprawdzianem posłuszeństwa - na czworoboku o wymiarach 20x60 m jeździec i koń mają do wykonania określoną liczbę ruchów w 3 chodach: stępie, kłusie i galopie, za co otrzymują oceny od sędziów, które przeliczane są później na punkty karne.

Najbardziej efektowna i widowiskowa, ale zarazem najtrudniejsza część WKKW, to cross. - Próba terenowa polega na pokonywaniu stałych przeszkód na urozmaiconym terenie. Podczas tej próby para jeździec-koń muszą się wykazać wielką odwagą, zręcznością i wytrzymałością. Przed nimi bowiem jest do pokonania ponad 20 przeszkód (o wysokości od 100 do 120 cm) w skład, których wchodzą rozmaite kombinacje, duże zeskoki (nawet do 200 cm) - także do wody, skoki nad nietypowymi czasem bardzo wąskimi przedmiotami lub wielkimi kłodami - dodaje Krystyna Święcicka.

Ostatnim sprawdzianem w ramach WKKW jest konkurs skoków przez przeszkody. Zadanie jest o tyle trudne, że dzień wcześniej jeźdźcy i konie pokonają ciężki test terenowy, by następnie zmierzyć się z przeszkodami parkurowymi, które nawet przy delikatnym puknięciu końskich nóg spadają na ziemię, obarczając dodatkowymi punktami karnymi daną parę. - Ukończenie tej próby bez punktów karnych wymaga od zawodników wiele wyczucia i techniki, a od konia olbrzymiej staranności - tłumaczy Święcicka.

Międzynarodowe zawody we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego oraz Mistrzostwa Polski Młodych Jeźdźców w tej dyscyplinie odbędą się w weekend od 13 do 15 lipca br. w Baborówku (gmina Szamotuły).

Organizowany corocznie Festiwal Jeździecki Baborówko gromadzi najlepszych jeźdźców z całej Polski, Olimpijczyków, Mistrzów Polski i Medalistów Mistrzostw Europy. Wśród zawodników zagranicznych swój udział zgłosiły m.in. reprezentacje Niemiec, Litwy i Ukrainy. W trakcie Festiwalu Jeździeckiego Baborówko odbędzie się kolejna eliminacja Pucharu Polski WKKW. Ten prestiżowy cykl składa się 6 zawodów eliminacyjnych oraz Finału, który odbędzie się w ostatni weekend września tego roku (28-30.09) również w Baborówku.

W ramach Festiwalu Jeździeckiego w Baborówku oprócz rywalizacji sportowej publiczność podziwiać będzie mogła liczne pokazy i atrakcje, w tym m.in.: wyścigi zaprzęgów, pokazy woltyżerki, a także dog frisbee show. Dla najmłodszych we współpracy z Szamotulskim Ośrodkiem Kultury oraz z Szamotulskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji organizatorzy przygotowali specjalny program zajęć sportowych, edukacyjnych i artystycznych oraz miasteczko zabaw.

- Wszyscy odwiedzający Festiwal będą mogli skorzystać z szerokiej oferty stoisk gastronomicznych oraz wystawienniczych z produktami regionalnymi, rękodzielnictwem itp. Mamy nadzieję, że bogaty program dodatkowy sprawi, iż impreza przybierze charakter rodzinnego pikniku z końmi i będzie doskonałą okazją do aktywnego spędzenie letniego weekendu w Baborówku - mówi Krystyna Święcicka.

Organizatorem Festiwalu Jeździeckiego Baborówko jest Stowarzyszenie Jeździeckie Baborówko.

×