Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Małe zainteresowanie przetwórców ziarnem

Autor:

Dodano:

Zapotrzebowanie na zboża z ubiegłorocznych zbiorów ze strony przetwórców w dalszym ciągu jest śladowe. Przedmiotem transakcji są z reguły małe partie ziarna kupowane przede wszystkim na rynkach lokalnych. Część przetwórców realizuje stare kontrakty na dostawy ziarna – informuje Izba Zbożowo-Paszowa.

Ciągle trwa skup ziarna pszenicy paszowej w portach z przeznaczeniem na eksport. Wyraźny wzrost cen zbóż na giełdach zagranicznych powoduje, iż ceny oferowane za pszenicę paszową z dostawą do portów są dość wysokie i w minionym tygodniu kształtowały się na poziomie około 925 zł/t. Skala eksportu ziarna zbóż w wyniku obecnej akcji skupowej może wynieść ok. 25-30 tys. ton - podaje IZP.


Jak informuje Izba notowane w ostatnim okresie spore zwyżki cen ziarna na giełdach światowych nieco wyhamowały spadki cen zbóż na rynku krajowym. W zależności od regionu kraju, ceny pszenicy paszowej z dostawą to ciągle poziom 850-900 zł/t. Na rynku utrzymuje się duża podaż kukurydzy, a jej ceny z dostawą kształtują się w przedziale 840-900 zł/t. W związku z tym, iż jest już koszony jęczmień ozimy, praktycznie nie ma chętnych na drogie zboże ze zbiorów 2011 roku. Ceny jęczmienia paszowego z dowozem rozpoczynają się od około 750 zł/t. Z kolei, ceny pszenżyta to poziom 820-860 zł/t, a żyta paszowego - 800-840 zł/t (ceny z dowozem).

×