Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Powierzchnia uprawy ziemniaków mniejsza o 5 proc.

Autor: farmer.pl

Dodano: 13-07-2012 14:59

W Polsce przewiduje się w tym sezonie spadek areału uprawy ziemniaków przynajmniej o 5 proc. Plony mogą również być nieco niższe niż w rekordowym ubiegłym roku – prognozuje Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB.

Wprawdzie w czerwcu utrzymały się korzystne warunki pogodowe dla wegetacji ziemniaków, ale jeśli obfite opady deszczu utrzymają się w najbliższych tygodniach, wówczas utrudnione będzie wykonywanie zabiegów ochronnych na plantacjach, co połączeniu z temperaturą powyżej 20°C może lokalnie sprzyjać rozwojowi zarazy ziemniaka - informuje w raporcie Rynek rolny IERiGŻ.

Jak wynika z danych Instytutu na przełomie czerwca i lipca zainteresowanie ziemniakami z ubiegłorocznych zbiorów na rynkach hurtowych było niewielkie, a ich ceny wahały się od 30 do 66 zł/dt, przy średnim poziomie ok. 40 zł/dt.

Ceny ziemniaków „młodych" były niższe i w zależności od regionu, wahały się od 17 do 80 zł/dt. Podaż ziemniaków wczesnych z importu jest znacznie mniejsza niż w latach poprzednich, a ich ceny na przełomie czerwca i lipca wahały się w granicach 0,80-2 zł/kg - wynika z raportu.

×