Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Jak wykorzystaliśmy środki z PROW 2007-2013

Autor:

Dodano:

Wiceminister Tadeusz Nalewajk poinformował posłów z sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi o realizacji działań z PROW.

Powiedział, że zgodnie ze sprawozdaniem złożonym Komisji Europejskiej, płatności zrealizowano w 42 proc.

- Myślę, że na dziś mamy około 50 proc. - dodał. - Jeżeli chodzi o tzw. zagospodarowanie środków, czyli zobowiązania, płatności, ONW, renty strukturalne, to wynosi około 90 proc. Jest to oczekiwane przez nas zaawansowanie, dlatego w pewnych działaniach, tak jak powiedziałem, robimy wszystko, żeby w miarę zabezpieczyć pewne wnioski, które zostały złożone.

ARiMR nie ogłasza nowych naborów, bo nie ma już środków:

- Staramy się, nie wiem, czy nam się uda, ale szukamy wszelkich możliwych środków finansowych, żeby zabezpieczyć te wnioski, które były złożone – mówił wiceminister. - Praktycznie oprócz środków finansowych, które mają dzisiaj w dyspozycji lokalne grupy działania na te trzy działania: zróżnicowanie, mikroprzedsiębiorstwa i różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej, odnowa wsi, przepraszam, i resztki mikroprzedsiębiorstwa w różnicowaniu. I nie wiemy, jak będzie po naborze w woj. podkarpackim z modernizacją. Praktycznie agencja nie ma możliwości ogłaszania nowych naborów, bo środków finansowych po prostu nie ma.

Nalewajk podkreślił, że środki z PROW są właściwie zagospodarowane i powinny być dostępne w nowym okresie finansowym WPR:

- Teraz walczymy o następną perspektywę 2014-2020, bo ostatnie lata, perspektywa 2007-2013 pokazuje, że potrafimy te środki naprawdę skutecznie wykorzystywać.

×