Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Kukurydza z Brazylii dla obniżenia kosztów paszy

Autor:

Dodano:

Smithfield Foods, największy na świecie producent wieprzowiny, ogłosił, że będzie importować kukurydzę z Brazylii, aby obniżyć koszty produkcji paszy.

Ten ruch pokazuje, że rosnące koszty pasz w USA mocno dają się we znaki producentom trzody chlewnej jak i przemysłowi mięsnemu. Susza w USA  już teraz prowadzi do ograniczonych zasobów  kukurydzy w najbliższym czasie oraz jej wysokich cen.

Firma Smithfield dokonała już zakupu, jednak nie podała rzędu wielkości tego kontraktu.

Paulo Molinari, konsultant w brazylijskim Safras & Mercado powiedział, że - kukurydza w brazylijskich portach kosztuje obecnie około 290 dolarów/tonę metryczną. Z kolei w porcie w Zatoce Meksykańskiej w USA ceny kukurydzy już teraz osiągają 345 dolarów/tonę metryczną.

- Nigdy nie było tak dużych różnic w cenie. Brazylijska kukurydza była zawsze zbliżona cenowo do kukurydzy dostępnej w Zatoce Meksykańskiej, a nawet bywała od niej droższa – powiedział Molinari.

Molinari dodał, że nawet przy doliczeniu kosztów transportu z Brazylii, nadal taki zakup się opłaca. Koszt transportu 1 tony metrycznej waha się od 30 do 40 dolarów.

Według amerykańskich analityków jest to niezwykła sytuacja, kiedy największy producent wieprzowiny jest zmuszony do tego aby importować kukurydzę z Ameryki Łacińskiej. Tym bardziej, że Stany Zjednoczone są największym na świecie producentem i eksporterem kukurydzy.

Grupa konsultingowa SAFRAS & Mercado Agrobiznes jest najważniejszym ośrodkiem informacji i analiz rynków towarowych w produkcji rolno-spożywczej w Ameryce Południowej.
×