Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

W UE rosną ceny wieprzowiny

Autor:

Dodano:

W tym tygodniu w większości krajów UE ceny wieprzowiny znacznie wzrosły.

Niemcy w końcu doczekali się wzrostu cen wieprzowiny. U naszych zachodnich sąsiadów ceny wzrosły bardziej niż oczekiwano, bo aż o 10 eurocentów/kg tuszy wieprzowej netto.

Stowarzyszenie Niemieckich Producentów Trzody Chlewnej uważa, że ta podwyżka nadal nie jest w stanie pokryć wysokich kosztów produkcji. Według ekspertów nagły wzrost cen na tamtejszym rynku jest spowodowany rosnącym popytem na wieprzowinę, który wśród konsumentów nakręca bardzo dobra pogoda.
 
Z kolei w Holandii, lider w produkcji wieprzowiny - holenderski Vion - również zwiększył swoje ceny za tusze o 10 eurocentów/kg netto do poziomu 1,70 euro/kg. Podana cena jest rekordowa. W ciągu ostatnich dziesięciu lat taki poziom cen był notowany w Holandii we wrześniu 2008 r.

W pozostałych krajach UE ceny tusz również poszły w górę i  nie są to symboliczne podwyżki. Średnie ceny tusz o mięsności 56 proc. podrożały -  w Holandii (+9 eurocentów), w Belgii (+10 eurocentów w Austrii (+10 eurocentów), w Danii (+3 eurocenty) jednocześnie wyprzedzając francuską ofertę skupu.

Z kolei w Hiszpanii cena nadal pozostaje na bardzo wysokim i stabilnym poziomie 1,82 euro/kg tuszy netto.

Poniżej przedstawiamy przeciętne ceny tusz wieprzowych w UE.

×