Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Lekkie ożywienie na wieprzowinie

Autor:

Dodano:

Kontrakty z najbliższymi terminami dostawy nadrabiają straty.

Wieprzowina Lean Hogs (chuda wieprzowina) na giełdzie CME  w Chicago w seriach z najbliższymi terminami wykonania: w październiku, grudniu i lutym, zyskała na wartości w ciągu tygodnia od 0,2 do 0,9 proc. Duża w tym zasługa blisko jednoprocentowych wzrostów w ostatni piątek. Pozostałe serie zachowywały się różnie, ale generalnie przyszłoroczne  z dostawą w miesiącach od maja do sierpnia są zdecydowanie najdroższe (patrz załączona tabela).

Lekka poprawa notowań najbliższych kontraktów to z pewnością zasługa zapowiedzi USDA o przeznaczeniu 100 mln USD na zakup wieprzowiny i przyspieszenie zakupów przez Departament Obrony (na polecenie prezydenta Obamy).  Jak widać, rząd amerykański z troską podchodzi do tego co się dzieje na ich rynku. Wielokrotnie w komentarzach wspominałem (co widać na załączonym wykresie z cenami terminowymi z końca czerwca i połowy sierpnia) o diametralnej zmianie nastawienia rynku do produkcji wieprzowiny na skutek dynamicznych wzrostów cen zbóż, a co z tym idzie kosztów produkcji. To prowadzi do zwiększenia podaży w najbliższych miesiącach (ograniczenie produkcji) i zmniejszenie podaży w przyszłym roku.

Jestem bardzo ciekawy jak te zapowiedzi będą działać na rynek w najbliższym czasie. Czy ustabilizują rynek, a jeżeli tak to na jak długo i czy spread (różnica) cen pomiędzy najtańszym grudniem br. i najdroższym czerwcem przyszłego roku, który wynosi ponad 35 proc. ulegnie znacznemu zmniejszeniu?
×