Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Mocna przecena wieprzowiny w USA

Autor: farmer.pl, Tomasz Roszkowski

Dodano: 27-08-2012 15:38

W ubiegłym tygodniu, w najbliższych kontraktach październikowych wieprzowina potaniała aż o 5 proc!

Wieprzowina Lean Hogs (chuda wieprzowina) na giełdzie CME  w Chicago w seriach z najbliższymi terminami wykonania: w październiku, grudniu, lutym i kwiecień, straciła na wartości w ciągu tygodnia odpowiednio 5,0, 4,1, 3,3, i 1,5 proc. z kolei ostatnie trzy serie przyszłoroczne (sierpień, październik i grudzień) zyskały na wartości od 0,6 do 1,6 proc. Pozostałe serie nie zmieniły notowań.

Ubiegły tydzień tylko potwierdził po raz koleiny zachodzące zmiany na amerykańskim rynku wieprzowiny. Zwiększona podaż w tym roku i niższa w przyszłym prowadzi do pogłębiania różnic w cenach terminowych. Różnica cen pomiędzy najtańszym grudniem br. i najdroższym czerwcem przyszłego roku  wynosi już ponad 41 proc. (tydzień wcześniej wynosiła ok. 35 proc.).

Podaż wieprzowiny w USA jest w tej chwili o ok. 7 proc. większa niż w tym samym okresie ub. roku.  Cena na rynku spot (czyli fizycznym) wynosi ok. 1,77 USD/kg i jest ok.  15 proc. niższa niż przed rokiem. Z kolei najbliższe dwa kontrakty terminowe przewidują jej dalszy spadek w październiku do 1,60 USD i w grudniu do 1,56 USD. Kolejne miesiące wykonania wyceniane są coraz wyżej, a najdroższa jest wieprzowina z dostawą w czerwcu – ok. 2,20 USD/kg. (załączona tabela).
×