Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Jarzębina, Pesetka oraz Potencjał czempionami w Rudawce

Autor: farmer.pl, Agnieszka Królak

Dodano: 27-08-2012 16:05

Pożegnanie Wakacji w Rudawce Rymanowskiej to nie tylko święto hodowców bydła simentalskiego. Co roku zjeżdżają się tam również pasjonaci i miłośnicy koni huculskich.

I tym razem nie było inaczej. Podczas XII Pożegnania Wakacji w Rudawce Rymanowskiej tradycyjnie już odbył się regionalny czempionat rodzimej rasy koni huculskich w pięknej scenerii, na polanie „pod skałką”.

Podczas oceny płytowej komisja sędziowska wyselekcjonowała najlepsze osobniki w grupach klaczy młodych, starszych (6-letnie i starsze) , wałachów i ogierów.

Spośród klaczy młodych do czempionatu zakwalifikowało się pięć klaczy. Najwięcej punktów w ocenie płytowej uzyskała klacz Istria o numerze katalogowym 27. W sumie za typ, pokrój, stęp i kłus oraz wrażenie ogólne otrzymała 42,83 pkt, w tym jedną 10 – najwyższą ocenę – za wrażenie ogólne. Pozostałe klacze zakwalifikowane do czempionatu klaczy młodych to: Genewa, nr katalogowy 18  (42,67 pkt),  Fifka, nr kat. 22 (42,50 pkt), Padżerka, nr kat. 19 (42,33 pkt) oraz Jarzębina o nr kat. 10 (42,33 pkt).

Czempionką w grupie klaczy młodych została skarogniada Jarzębina, urodzona 10.04.2009 r. Hodowcą i właścicielem jest Gajewski Stanisław z miejscowości Plecka Dąbrowa w województwie łódzkim. Klacz pochodzi po ogierze Poter, od klaczy Jodełka po Elf.

Wiceczempionką została 5-letnia gniada Istria po Powiew, od Iryska po Jaśmin. Hodowcą i właścicielem klaczy jest Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów” z Regietowa. woj. małopolskie.

W grupie klaczy starszych po ocenie płytowej najlepsze okazały się następujące klacze: Polatucha, nr kat. 33 (43,83 pkt.), Pesetka nr kat. 35 (43,67 pkt.), Patka nr kat. 36 (42,67 pkt.), Juma, nr kat. 41 (42,5 pkt.) oraz Azalia-W, nr kat. 30 (42,5 pkt.).

Czempionat w tej grupie przyznano 6-letniej klaczy Pesetka po Sonet, od Pepsi po Rewir r. Hodowcą i właścicielem klaczy jest „Gładyszów”. Wiceczempionką została Polatucha, również 6-letnia klacz o maści ciemnomyszatej. Hodowca klaczy jest Teresa Berkan z miejscowości Straszydle w woj. podkarpackim, a właścicielem Andrzej Pelc z Małkowic, podkarpackie. Klacz pochodzi po ogierze Rygor, od klaczy Hawajka. W rodowodzie Polatuchy występują słynne hucuły: matka ogiera Rygor, klacz Wiosenka oraz dziadek klaczy Hawajka - Oskar.

Trzy ogiery zakwalifikowały się do czempionatu: Potencjał, o nr kat. 3, Wieśniak (nr kat. 5) oraz Olgierd-O (nr kat. 7). Czempionem wystawy został 4-letni ciemnomyszaty Potencjał po ogierze Hrobry XXI-50, od klaczy Potęga po Waluch. Hodowcą i właścicielem w jednej osobie jest Gumuła Józef z miejscowości Kółko Żabieckie w woj. świętokrzyskim. Wiceczempionem został Olgierd-O urodzony w 2005 roku gniady ogier hodowli Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki PIB w Odrzechowej. Właścicielem ogiera jest Babiś Marcin z Hawłowic w woj. podkarpackim. Olgierd-O pochodzi po ogierze Lotnik, od klaczy Oliwia po Szafir.

Przewodniczącym komisji sędziowskiej był Andrzej Goraus, a ocenę koni huculskich prowadzili także: Teresa Pracuch, Iwona Tomczyk-Wrona, Paulina Peckiel, Dorota Müller oraz Andrzej Kosior.

Hucuły, niewielkie, prymitywne konie górskie są jedną z najstarszych polskich ras. Rasa ta kształtowała się głównie pod wpływem ostrego klimatu górskiego, niedoborów paszy i bardzo prymitywnych warunków bytowania. Przebywanie w surowych warunkach górskich, stale pod gołym niebem, ciągły ruch w terenach górzystych oraz dalekie marsze pod ciężkimi jukami – wszystko to hartowało konie przez całe pokolenia i ukształtowało w nich zdrowie, odporność, niewybredność i wielką żywotność.

×