Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Płatności przejściowe i wsparcie specjalne będą nadal

Autor:

Dodano:

Płatności przejściowe krajowe przewidziane w obecnej perspektywie finansowej zostaną utrzymane w 2013 roku – zapewnił w Sejmie wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke. Podobnie będzie ze wsparciem specjalnym.

- Chciałbym poinformować, że przejściowe płatności krajowe zostaną do 2013 r. utrzymane i będą dotyczyć przede wszystkim płatności do zbóż, roślin oleistych, wysokobiałkowych, motylkowatych, chmielu, tytoniu, skrobi, uprawy roślin paszowych na trwałych użytkach zielonych – mówił Plocke. - Ta wysokość wsparcia kształtować się będzie na poziomie od 480 do 570 mln euro, tak szacujemy. Ostateczna decyzja w tej sprawie nie została jeszcze przez Komisję przyjęta, ale te wydatki zostały zgłoszone już w ramach naszych możliwości budżetowych na lata 2013–2014. Z tej propozycji, oczywiście w ramach tych przejściowych płatności, Polska skorzysta.

Utrzymane też zostaje wsparcie specjalne. - Chciałbym poinformować, że taki mechanizm będzie utrzymany do końca 2013 r. i dotyczyć będzie przede wszystkim płatności do tytoniu, 20 mln euro rocznie. Zostały również zwiększone koperty finansowe dla programu płatności do krów – 40,6 mln euro, a także do owiec – 1,9 mln, z tym że chciałbym zwrócić uwagę, że powiększamy tenże program o dwa województwa, tj. łódzkie i świętokrzyskie. Do 30 mln euro zwiększamy także płatności do upraw roślin motylkowych, co oczywiście będzie powodowało, że będziemy mogli zwiększyć dopłaty. Na dzisiaj informacja jest taka, że może to być nawet do 140 euro do 1 ha - mówił wiceminister.

×