Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Dopłaty rosną i będą równe

Autor:

Dodano:

Czy mówienie o wyrównaniu dopłat w następnej perspektywie finansowej jest realne?

Czy płatności bezpośrednie mogą być wyrównane w roku 2019?

- Tak, taka jest propozycja Komisji Europejskiej, żeby odejść od systemu SPS w ramach poszczególnych państw członkowskich. Taki termin został zarysowany przez Komisję Europejską – mówił w Sejmie wiceminister Kazimierz Plocke. - Oczywiście jest on zdeterminowany wysokością plonów. To jest kwestia, która w tej chwili stanowi przedmiot szczegółowych negocjacji.

- Jeśli chodzi o kwestię dotycząca środków finansowych, które zostały wypłacone od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej do roku 2012, to chciałbym poinformować, że łącznie przez te lata jest to kwota 150 949 mln, łącznie z podziałem na środki Unii Europejskiej – 104 mld i budżet krajowy – 46 mld. Dotyczy to wszystkich programów, które były realizowane w tym czasie, a więc łącznie z programem SAPARD, z sektorowym programem operacyjnym rolnym, rybnym i PROW 2004–2006. Można powiedzieć, że są to nasze możliwości, które w ramach tych płatności zostały wykorzystane.

Wiceminister podkreślił też, że płatności uzupełniające w latach 2004–2012 rosły.

- Chciałbym poinformować, że w przypadku tych płatności jest to kwota ponad 30 mld zł. Od roku 2004 było to 604 mln, w roku 2012 – 3 mld 5 mln zł.

 

×