Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

FAO ostrzega przed kryzysem

Autor:

Dodano:

Światowi przywódcy muszą podjąć szybkie, skoordynowane działania w celu zapewnienia, że szok cenowy żywności nie zamieni się w katastrofę, która może dotknąć dziesiątki milionów ludzi w ciągu najbliższych miesięcy - apelują w oświadczeniu agencje Narodów Zjednoczonych ds. żywności.

Globalny alarm nad wystąpieniem potencjalnego kryzysu żywnościowego, podobnego do tego, który obserwowany był w roku 2007/08, nasilił się przez trwającą w Stanach Zjednoczonych suszę. Klęska żywiołowa, która dotknęła ten kraj spowodowała, że ceny zbóż osiągają rekordowe poziomy, co z kolei przełożyło się na 6-procentowy wzrost lipcowego indeksu żywnościowego Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

FAO we wspólnym oświadczeniu ze Światowym Programem Żywnościowym (WFP) oraz Międzynarodowym Funduszem Rozwoju Rolnictwa (IFAD) twierdzą, że szybka międzynarodowa akcja może zapobiec powtórzeniu się kryzysu żywnościowego na świecie.

Według organizacji przywódcy muszą jak najszybciej stawić czoła zarówno obecnemu problemowi wysokich cen żywności, jak również długoterminowemu problemowi produkcji oraz konsumpcji żywności w świetle ciągle rosnącej populacji ludzkiej oraz zmian klimatycznych.
×