Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Trzy cylindry zamiast czterech

Autor:

Dodano:

Valtra wprowadza dwa nowe modele ciągników serii N. To co je wyróżnia, to przede wszystkim trzycylindrowe silniki i nowy wygląd.

Nowe maszyny oznaczono symbolami: N93 I N103. Zastąpią one odpowiednio dotychczasowe modele 4-cylindrowe N82 I N92.

Trzycylindrowe jednostki napędowe to produkt własnej, korporacyjnej fabryki – AGCO Power. Silniki o symbol 33AWI są zasilane układem wtrysku paliwa Common Rail, a w każdym cylindrze pracują po cztery zawory. Za oczyszczenie gazów wylotowych odpowiada układ wewnętrznej recyrkulacji spalin EGR oraz katalizator utleniający DOC. Mimo trzech cylindrów, silniki generują o około 10 KM mocy więcej niż w przypadku poprzedników. Moc maksymalna N93 to 99 KM, N103 - 111 KM.

Sporo zmian dotyczy wyglądu ciągnika i konstrukcji kabiny. Uwagę zwraca całkowicie nowy przód z mocno zaokrągloną w dół maską, co poprawia widoczność pracy z ładowaczem czołowym. Lepsza widoczność, a także niższy poziom hałasu dotyczy kabiny, na której zamontowano również nowe oświetlenie. Nowością są tutaj reflektory typu bi-halogen, łączące funkcje świateł drogowych i mijania.

Napęd na koła w obydwu modelach jest przekazywany za pomocą tradycyjnej przekładni HiTech Valtra 24/24, z trzema biegami zmienianymi pod obciążeniem. Model N103 dostępny jest również z przekładnią HiTech 5 z 5-stopniowym Powershiftem. Pod względem cech i zastosowania jest to taka sama przekładnia, jak ta montowana w większych modelach, jednakże zmniejszono jej masę. Dlatego w porównaniu do poprzednika N103, całkowita masa ciągnika zmniejszyła się o ponad sto kilogramów.

Modele N93 i N103 mogą być dostosowane praktycznie do każdej pracy. Przykładowo, do prac leśnych ciągnik jest dostępny z kabiną leśną i stalowym zbiornikiem paliwa. Do zastosowań komunalnych - ciągniki można wyposażyć w kabinę SVC. Większy model (N103), dostępny jest również z zawieszeniem kabiny oraz układem jazdy tyłem TwinTrac.

Seria N stanowi niemal 50 procent wszystkich ciągników marki Valtra produkowanych w fabryce w Suolahti w Finlandii. Sprzedaż nowych modeli w Polsce rozpocznie się najprawdopodobniej w pierwszym lub drugim kwartale przyszłego roku.

Więcej informacji na temat ciągników Valtra

×