Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Niedobór wody tematem spotkania ministrów rolnictwa

Autor: farmer.pl/PAP

Dodano: 12-09-2012 09:14

Reformując Wspólną Politykę Rolną UE musi poświęcić więcej uwagi takim zagadnieniom jak niedostatek wody w niektórych krajach i związane z tym problemy - apelował we wtorek do swych kolegów z krajów UE cypryjski minister rolnictwa Sofoklis Aletrasis w Nikozji.

- Rolnictwo niektórych państw Unii, szczególnie śródziemnomorskich, w ogóle nie istniałoby bez systemów irygacyjnych, dlatego UE potrzebuje spójniejszej, wydajniejszej, i przynoszącej większe rezultaty polityki w zakresie gospodarki wodnej - powiedział Aletrasis na zakończenie nieformalnego posiedzenia ministrów rolnictwa UE, które odbyło się na Cyprze między 9 a 11 września.

Zmiany klimatyczne, niedostatek wody i związane z tym coraz częstsze zjawisko porzucania ziemi uprawnej były głównym tematem spotkania, z udziałem unijnego komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Daciana Ciolosa.

Według danych Komisji Europejskiej, około 11 proc. obywateli Unii (mieszkających na 17 proc. jej terytorium) ma problemy związane z niedoborem wody, spowodowane albo tymczasowym jej brakiem, na przykład w wyniku braku opadów, albo zapotrzebowaniem przewyższającyn zasoby wodne istniejące na danym obszarze. Takie problemy występują też na wyspiarskim Cyprze.

Według Ciolosa, w negocjacjach nt. reformy WPR, jakie są prowadzone w tej chwili zarówno na poziomie Rady UE jak i Parlamentu Europejskiego, ta tematyka będzie lepiej uwzględniona. Jednocześnie komisarz dodał, że przynajmniej niektóre z problemy kraje członkowskie będą mogły rozwiązać w ramach polityki rozwoju regionalnego.

 - Ponieważ lepsza gospodarka wodna nie obejmuje tylko zagadnienia irygacji ale także takie aspekty jak ochrona środowiska czy inwestycje w infrastrukturę, kraje członkowskie będą mogły zbadać możliwość użycia nie tylko funduszy na rozwój obszarów wiejskich ale także funduszy strukturanych - powiedział Ciolos.

Negocjacje w sprawie reformy WPR utknęły w miejscu w oczekiwaniu na koniec negocjacji w sprawie przyszłego budżetu UE, który określi, jakimi środkami UE będzie dysponować w latach 2014-2020 na wszystkie swoje działania, w tym wsparcie rolnictwa.

- Jesteśmy optimistami. Kiedy w rezultacie negocjacji na temat wieloletniego budżetu EU bedziemy znać liczby, to w listopadzie lub najpóźniej grudniu uda sie nam doprowadzić do sformułowania generalnej koncepcji reformy WPR - powiedział Aletrasis.
×