Wydruk strony Farmer.pl - portal nowoczesnego rolnika

Tytoń na celowniku ministerstwa

Autor: farmer.pl/ DGP

Dodano: 12-09-2012 13:14

- Ministerstwo Finansów chce, żeby obróbka liści tytoniu odbywała się w składzie podatkowym. Takie rozwiązanie może jednak naruszać prawo Unii Europejskiej – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

W naszym kraju zwiększa się wielkość szarej strefy wyrobów tytoniowych. Aby to ukrócić, rząd zamierza podjąć walkę w tej sprawie. - Opracowano wstępny projekt założeń do zmiany ustawy o podatku akcyzowym i niektórych innych ustaw i skierowano wniosek o umieszczenie tego projektu w wykazie prac rządu - czytamy w DGP.

Plantatorzy popierają plany MF, które zmierzają do objęcia surowca tytoniowego systemem monitorowania w ramach instytucji podatku akcyzowego. Jak dowiedziała się DGP, przeciwni są natomiast wprowadzeniu kolejnych rejestrów.

- Jak poinformował DGP resort finansów, po wprowadzeniu zmian w przepisach z zakresu podatku akcyzowego przetwarzanie liści tytoniu przez pierwszych przetwórców będzie musiało się odbywać w składzie podatkowym, z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy - pisze „Dziennik Gazeta Prawna".

Takie rozwiązanie może natomiast naruszać prawo UE.

×